Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cynamonowy sposób na termogenezę

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan rozszyfrowali, w jaki sposób składnik cynamonu może pomóc w walce z otyłością.

Wcześniej akademicy zaobserwowali, że aldehyd cynamonowy (cynamal), który występuje m.in. w olejku cynamonowym, wydaje się chronić myszy przed hiperglikemią, czyli zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Nie wiadomo było jednak, jakie mechanizmy leżą u podłoża tego zjawiska.

Amerykanie postanowili więc sprawdzić, na czym polega działanie cynamalu i czy podobne efekty występują u ludzi. Okazało się, że aldehyd cynamonowy wpływa bezpośrednio na adipocyty, stymulując je do spalania energii na drodze termogenezy.

Ekipa prof. Jun Wu badała komórki tłuszczowe pobrane od osób w różnym wieku, z różnych grup etnicznych i z różnymi wskaźnikami masy ciała (BMI). Naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem cynamalu w adipocytach wzrastała ekspresja kilku genów, w tym enzymów nasilających metabolizm lipidów. Rósł także poziom Ucp1 i Fgf21 - ważnych białek regulatorowych, odpowiedzialnych za termogenezę.

Dopiero ostatnio problemem stał się nadmiar energii. Na przestrzeni ewolucji było przeważnie dokładnie odwrotnie i trzeba było sobie radzić z niedostatkami energetycznymi. To dlatego np. wszystkie energochłonne procesy są wyłączone, gdy tylko organizm przestaje ich potrzebować.

W związku z narastającą epidemią otyłości naukowcy szukają sposobów na aktywowanie w adipocytach termogenezy i spalania tłuszczów. Jednym z nich może być właśnie cynamal. Ponieważ cynamon to popularna przyprawa, bardzo często wykorzystywana przez przemysł spożywczy, niewykluczone, że pacjentów będzie łatwiej przekonać do takich terapii niż do tradycyjnych leków.

Cynamon jest częścią ludzkiej diety od tysięcy lat i generalnie ludzie go lubią. Jeśli dodatkowo może chronić przed otyłością [...], lista jego korzystnych właściwości się wydłuży.

W niedalekiej przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób najlepiej wykorzystać właściwości cynamalu, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bea Sauna i rózgi każdego rozgrzeją. Do tego fakirki lub masaż stóp, ale nie dłużej niż 20 min. na dobę, bo bedzie piekarnik w nogach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łyżeczka czubata imbiru w proszku do kawy i gorąco. Dwie i zaczyna pot się lać ze mnie. Chyba jesteś uodporniona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie ten tzw. efekt rozgrzewający też nie działa (albo w przypadku imbiru i cynamonu działa tylko przez chwilkę, jakieś góra 2-3 minuty). Myślę, że to sprawa indywidualna, zależna od organizmu. Mam nawet podejrzenia, że rosoły powodują u mnie przeziębianie się ;) (wbrew obiegowym mądrościom).

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko skąd ja wezmę saunę?

 

Tego nie wiem, ale obstawiam, że w moim przypadku też by nie zadziałały :D Jestem zdolna bestia :D No dobra, po ciepłej kąpieli pod prysznicem jestem rozgrzany przez ok.1/2 godziny, to się zgadza, czasem. gdy zmarznę i zmoknę, wskakuję pod prysznic i to pomaga;)

 

P.S. Ale Ty niekoniecznie masz taki sam organizm jak ja :D

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...