Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykły skarb z Cluny

Rekomendowane odpowiedzi

Na terenie opactwa w Cluny znaleziono niezwykły średniowieczny skarb. Już ogłoszono go największym znaleziskiem srebrnych denarów. Archeolodzy odkopali bowiem 2200 denarów i oboli. Skarb zawiera też 21 islamskich złotych dinarów, sygnet służący do pieczętowania listów i inne przedmioty ze złota. Wiek znaleziska oceniono na 800 lat.

To wyjątkowe znalezisko jak na klasztor, a szczególnie klasztor w Cluny, który był jednym z największych opactw średniowiecznej Zachodniej Europy. Skarb zawiera niezwykłe przedmioty, jak 21 złotych dinarów i sygnet, niezwykle kosztowny fragment biżuterii, na który w Wiekach Średnich niewielu mogło sobie pozwolić, mówi rzecznik prasowy zespołu archologów z Universite Lumiere Lyon 2.

W czasach, z których pochodzi znalezisko, srebrny denar dominował na Zachodzie. Złote monety były rzadkie, używano ich w niewielu transakcjach. Denary zgromadzone w Cluny służyły prawdopodobnie do codziennych transakcji.

Opactwo w Cluny zostało założone w 910 roku przez księcia Akwitanii Wilhelma Pobożnego. W czasach, w których władze kościelne były silnie uzależnione od władz świeckich, książę nadał opactwu liczne przywileje, uniezależniając je całkowicie od świeckich. Do czasu zbudowania Bazyliki św. Piotra na Watykanie opactwo w Cluny było największym kościołem w Europie Zachodniej. Stało się centrum reformy kluniackiej, która zakładała powrót duchowieństwa do ubóstwa, celibatu, modlitwy, nauki i pracy. Opactwo było centrum odnowy moralnej, myśli politycznej, dało wsparcie ideowe wyprawom krzyżowym i rekonkwiście.

Szacuje się, że w szczycie swojej potęgi opactwo w Cluny posiadało nawet 1500 podległych klasztorów. Od XII wieku opactwo zaczęło przeżywać problemy finansowe, jego znaczenie stopniowo malało. Pojawiły się problemy z utrzymaniem budynków, ściąganiem należności i podatków, opactwo sporą część swojego majątku rozdawało ubogim. Rozwój innych wspólnot zakonnych oraz coraz większy wpływ papieży na opactwo również przyczyniło się do zmniejszenia jego znaczenia. Wojny religijne z XVI wieku doprowadziły do dalszego osłabienia statusu Cluny, w końcu w 1516 roku podpisano konkordat w Bolonii, w którym Papież Leon X przekazał królowi Francji Franciszkowi I prawo mianowania m.in. opata z Cluny.
Opactwo zostało niemal całkowicie zburzone w czasie Rewolucji Francuskiej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie przy takiej okazji zastanawia ile skarbów kończy w tygielku do przetopu złota (i srebra). Bo urzędnicy tak zazdrośnie strzegą swojej własności że wolą aby było stopione niźli znalazca mógł to legalnie i publicznie sprzedać.
Urzędnik to taka matka co Salomonowi powiedziała: tnij niemowlę na dwie części, przynajmniej będę miała połowę.

Pamiętam jak kiedyś jakiś gość znalazł sejf i zamiast sprzedać w całości to użył szlifierki i wziął za to może z 50 zł :D (bo między ściankami były cegły... )

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu widać jak ta "cudowna" rewolucja była morderczym bestialskim niszczycielskim koszmarem, który zresztą trwa do dzisiaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×