Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zadziwiająco stabilne promieniowanie mikrofalowe ze Słońca

Rekomendowane odpowiedzi

Japońscy astronomowie przeanalizowali dane z ponad 60 lat i odkryli, że promieniowanie mikrofalowe Słońca w ciągu ostatnich pięciu minimów cykli słonecznych było niemal identyczne, pomimo wielkich różnic w czasie maksimów cykli. Japończycy w 1957 roku rozpoczęli badania promieniowania mikrofalowego Słońca w czterech zakresach (1 GHz, 2 GHz, 3,75 GHz i 9,4 GHz).
Teraz grupa uczonych z uniwersytetów w Nagoya, Kioto i Ibaraki pracująca pod kierunkiem profesora Masumiego Shimojo przeanalizowała zebrane dane i odkryła, że intensywność i widma promieniowania w ciągu ostatnich pięciu cykli były identyczne podczas minimów, mimo że charakteryzowały się dużą różnorodnością w czasie maksimów.

Profesor Shimojo zauważa, że bardzo rzadko prowadzi się długoterminowe obserwacje zjawisk słonecznych. Jednym z niewielu takich badań są obserwacje plam. Tym ważniejsze są badania, pokazujące – rozciągający się poza jeden cykl słoneczny – trend dotyczący promieniowania mikrofalowego. To ważny krok ku zrozumieniu tworzenia si dynamiki słonecznych pól magnetycznych, które z kolei wpływają na plamy słoneczne i inne rodzaje aktywności Słońca, mówi uczony.

Cykle słoneczne trwają 11 lat. Najbardziej widocznym ich przejawem jest powstawanie i zanikanie plam na Słońcu. Jednak są one tylko jednym z wielu rodzajów aktywności naszej gwiazdy, zatem samo badanie plam nie wystarczy, by ją zrozumieć.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...