Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lawendowy sposób na lęk przedoperacyjny

Recommended Posts

Lawendowa aromaterapia zmniejsza lęk przedoperacyjny, przynajmniej u pacjentów przechodzących operacje ambulatoryjne z zakresu otolaryngologii.

Studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Laryngoscope Investigative Otolaryngology, objęło 100 osób. Czekając na operację, grupa eksperymentalna przechodziła lawendowe inhalacje. Grupa kontrolna mogła liczyć tylko na standardową opiekę pielęgniarską.

Obie grupy oceniały natężenie lęku w 2 sytuacjach: w pokoju przedoperacyjnym i po przewiezieniu na salę operacyjną. Wykorzystywano do tego wizualną skalę analogową.

Okazało się, że natężenie lęku przedoperacyjnego było w 1. grupie niższe. Naukowcy podkreślają, że efekt był umiarkowany, ale istotny statystycznie.

Lęk przedoperacyjny wiąże się ze stosowaniem większych ilości leków przeciwbólowych [opioidów] i anestetyków, wydłużeniem hospitalizacji, a także zmniejszoną zdolnością do zwalczania zakażeń i rozumienia zagadnień związanych z zabiegiem. Biorąc pod uwagę prostotę, bezpieczeństwo i niewielki koszt aromaterapii, warto rozważyć, czy nie wykorzystać jej do niwelowania lęku u pacjentów - podsumowuje dr Ashutosh Kacker z New York-Presbyterian/Weill Cornell Medical College.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...