Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po raz pierwszy od 2014 roku rośnie emisja CO2

Recommended Posts

W bieżącym roku po raz pierwszy od roku 2014 wzrośnie emisja dwutlenku węgla i to od razu o 2%. Główną przyczyną jest zwiększone zużycie węgla w Chinach. To zła wiadomość, gdyż przez trzy lata, pomimo światowego wzrostu gospodarczego, udało się utrzymać emisję CO2 na stałym poziomie.

Naukowcy skupieni wokół Global Carbon Project przedstawili wyniki swoich najnowszych badań podczas spotkania klimatycznego ONZ w Bonn. Jeśli wykonane przez nich analizy są prawidłowe, to w roku 2017 ludzkość wyemituje do atmosfery rekordową ilość 41 miliardów ton CO2. Nie jesteśmy zbytnio zaskoczeni samym wzrostem emisji, ale jego rozmiarami już tak. Jeśli taki skok powtórzy się w 2018 roku to będę bardzo rozczarowana, mówi Corinne Le Quere, klimatolog z University of East Anglia, współautorka analizy.

Do ustabilizowania się poziomu emisji w latach 2014-2016 przyczyniło się kilka zjawisk, takich jak spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach, coraz powszechniejsze użycie gazu łupkowego w USA oraz rozwój na całym świecie alternatywnych źródeł energii.

Najnowsza analiza wskazuje, że w bieżącym roku emisja dwutlenku węgla w USA zmniejszy się o 0,4%, a w UE o 0,2%. To wolniejszy spadek niż w ostatnich latach. Wzrost emisji w Indiach spowolni do 2%, a to znaczna różnica, gdyż w ostatniej dekadzie indyjska emisja rosła średnio o 6% rocznie. Niestety, sytuację na całym świecie pogorszą Chiny, które odpowiadają za niemal 26% całej emisji. W bieżącym roku w Państwie Środka emisja dwutlenku węgla wzrośnie o 3,5% do 10,5 miliarda don. Głównymi przyczynami wzrostu jest zwiększona produkcja w chińskich fabrykach i zmniejszenie produkcji energii z hydroelektrowni.

W obecnej sytuacji trudno przewidywać, jak będzie wyglądała emisja gazów cieplarnianych w przyszłości. Szczególnie, że coraz większy udział w emisji mają takie kraje jak Indie czy Chiny, które szybko się rozwijają i szybko zmieniają.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby przenieść produkcję do Europy, to wtedy Europa byłaby największym producentem dwutlenku węgla. Przecież cały świat produkuje w Chinach. Więc pretensje można mieć do siebie. Oni tam produkują dla świata i trochę dla siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...