Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Tłuszcze, które zjadamy, wpływają na losy komórek macierzystych

Recommended Posts

Rodzaj spożywanego tłuszczu wpływa na to, czy komórki macierzyste przekształcą się w komórki kościotwórcze (osteoblasty), czy adipocyty.

W ramach najnowszego studium Allison Skinkle z Rice University i jej współpracownicy z Uniwersytetu Teksańskiego w Houston oceniali wpływ różnych tłuszczów na mezenchymalne komórki macierzyste (ang. mesenchymal stem cells, MSC), które występują w wielu tkankach organizmu, np. w mięśniach, tkance tłuszczowej, chrząstkach czy ścięgnach. Amerykanie zauważyli, że tłuszcze z diety mogą remodelować błony komórkowe i w ten sposób wpływać na przekształcanie komórek macierzystych w dojrzałe komórki.

Tłuszcze, które spożywamy, takie jak cholesterol, tłuszcze nienasycone i olej rybi, są włączane w błony naszych komórek i drastycznie zmieniają ich skład oraz działanie - wyjaśnia Ilya Levental.

Zespół określał skład lipidowy MSC, kiedy te przekształcały się w komórki kości bądź adipocyty. Okazało się, że w błonach tych pierwszych znajdowało się szczególnie dużo pewnego wielonienasyconego kwasu omega-3 - kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Jego źródłem są glony, a także ryby, które się nimi odżywiają. Eksperymenty zademonstrowały, że dodatek wielonienasyconego kwasu omega-3 do mezenchymalnych komórek macierzystych popycha je do różnicowania w osteoblasty.

To fundamentalne badanie pomaga w wyjaśnieniu, czemu rybie tłuszcze wpływają korzystnie na pacjentów z osteoporozą [...] - zaznacza Levental.

Skinkle tłumaczy, na czym polegała jej praca. By wyliczyć, jak bardzo osteogeniczne lub adipogeniczne są komórki, robiłam zdjęcia i określałam różne parametry, np. [...] tworzenie kropel lipidów. Amerykanie podkreślają, że w pewnym sensie naprawdę jesteśmy tym, co jemy, bo wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 kierują różnicowaniem fenotypu błony komórkowej MSC.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...