Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

By jeść mniej, pokarmy powinno się nazywać posiłkami, a nie przekąskami

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy produkty spożywcze reklamuje się jako przekąski, a nie posiłki, ludzie się przejadają.

Zespół prof. Jane Ogden z Uniwersytetu Surrey zebrał grupę 80 ochotników. Poproszono ich, by poczęstowali się garnkiem makaronu, oznaczonym jako przekąska lub posiłek. Czasem jedzono na stojąco, w dodatku plastikowym widelcem z plastikowego pojemnika. Czasem zaś przy stole - metalowym widelcem z ceramicznego talerza. Później wszystkich zapraszano do udziału w dodatkowym teście smakowym różnych pokarmów: herbatników-zwierzątek, draży M&M's, chipsów Hula Hoops lub minicheddarów.

Okazało się, że osoby, które dostały makaron oznaczony etykietą "przekąska", zjadły więcej w teście smaku. Poza tym ochotnicy raczący się "przekąską" na stojąco jedli więcej niż ludzie posadzeni przy stole (50% więcej w kategorii masy ogólnej i kalorii ogółem).

Autorzy badania podkreślają, że jak widać, przy pokarmach oznakowanych hasłem "przekąska" spożycie jest większe, zwłaszcza podczas jedzenia na stojąco. Naukowcy przypisali to kombinacji czynników i uważają, że jedząc przekąski, łatwiej się rozpraszamy i nie jesteśmy w pełni świadomi konsumpcji. Brytyjczycy dywagują nawet, że wspomnienia przekąsek i posiłków mogą być inaczej kodowane w naszej podświadomości, dlatego nie potrafimy sobie przypomnieć, co zjedliśmy w ramach przekąski.

Nasze życia stają się coraz bardziej zabiegane, przez co coraz więcej ludzi je w biegu. By przetrwać, sięgamy po produkty opisane jako przekąski. Odkryliśmy, że osoby jedzące przekąski częściej się przejadają i mogą [...] nawet nie pamiętać spożytych produktów. By sobie z tym poradzić, powinniśmy nazywać nasze jedzenie posiłkami. Dzięki temu wzrośnie nasza świadomość pokarmowa, a tendencja do przejadania spadnie - podsumowuje Ogden.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...