Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Skóra pomaga regulować ciśnienie krwi i tętno

Recommended Posts

Skóra pomaga regulować ciśnienie krwi i tętno w odpowiedzi na zmiany ilości tlenu w środowisku.

Wcześniejsze badania pokazały, że kiedy tkanka jest niedotleniona, np. na dużych wysokościach lub przy zanieczyszczeniu powietrza, paleniu czy otyłości, dopływ krwi ulega zwiększeniu (po części jest on kontrolowany przez białka z rodziny HIF).

By sprawdzić, jaką rolę spełnia skóra w przepływie krwi przez drobne naczynia, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Karolinska Institutet wystawiali myszy na zmniejszone stężenia tlenu. Gryzonie zmodyfikowano genetycznie, tak by nie wytwarzały w skórze pewnych białek HIF.

W 9 przypadkach na 10 nadciśnienie wydaje się pojawiać spontanicznie, bez znanej przyczyny. Większość badań w tej dziedzinie koncentruje się na roli odgrywanej przez takie narządy, jak mózg, serce i nerki, dlatego niewiele wiemy, jaki jest wpływ innych tkanek i organów - opowiada prof. Randall Johnson. Nasze studium zaprojektowano w taki sposób, by zrozumieć pętlę sprzężenia zwrotnego między skórą i układem sercowo-naczyniowym. Pracując z myszami, mogliśmy manipulować kluczowymi genami pętli.

Okazało się, że u myszy, którym brakowało jednego z białek skóry (HIF-1α lub HIF-2α), zmieniała się reakcja na niskie poziomy tlenu, co wpływało na tętno, ciśnienie, temperaturę i ogólny poziom aktywności. Gryzonie, u których nie występowały białka kontrolowane przez HIF, reagowały podobnie.

Autorzy publikacji z pisma eLife zauważyli, że reakcja zdrowych myszy na niedotlenienie także jest bardziej złożona niż dotąd sądzono. W pierwszych 10 minutach tętno i ciśnienie rosną, później zaś (niekiedy nawet na 36 godzin) oba parametry spadają poniżej zwykłego poziomu. Po upływie mniej więcej 2 dób od ekspozycji ciśnienie i tętno wracają do normy.

Brytyjsko-szwedzki zespół zauważył, że utrata HIF bądź innych białek zaangażowanych w reakcję na niedotlenienie w skórze powoduje znaczne zmiany dot. pory zainicjowania odpowiedzi i czasu jej trwania. Wyniki sugerują, że reakcja skóry na niski poziom tlenu może istotnie wpływać na sposób pompowania krwi przez serce. Niskie poziomy tlenu - przejściowe czy stałe - są czymś powszechnym i mogą się wiązać ze środowiskiem, a także paleniem lub otyłością. Mamy nadzieję, że nasze studium pomoże w ustaleniu, jak reakcja organizmu na takie warunki zwiększa ryzyko albo nawet wywołuje nadciśnienie - opowiada dr Andrew Cowburn.

Zważywszy, że skóra jest największym narządem, nie powinno zaskakiwać, że odgrywa jakąś rolę w regulacji takich fundamentalnych mechanizmów, jak ciśnienie krwi - podsumowuje Johnson.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...