Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skóra pomaga regulować ciśnienie krwi i tętno

Rekomendowane odpowiedzi

Skóra pomaga regulować ciśnienie krwi i tętno w odpowiedzi na zmiany ilości tlenu w środowisku.

Wcześniejsze badania pokazały, że kiedy tkanka jest niedotleniona, np. na dużych wysokościach lub przy zanieczyszczeniu powietrza, paleniu czy otyłości, dopływ krwi ulega zwiększeniu (po części jest on kontrolowany przez białka z rodziny HIF).

By sprawdzić, jaką rolę spełnia skóra w przepływie krwi przez drobne naczynia, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Karolinska Institutet wystawiali myszy na zmniejszone stężenia tlenu. Gryzonie zmodyfikowano genetycznie, tak by nie wytwarzały w skórze pewnych białek HIF.

W 9 przypadkach na 10 nadciśnienie wydaje się pojawiać spontanicznie, bez znanej przyczyny. Większość badań w tej dziedzinie koncentruje się na roli odgrywanej przez takie narządy, jak mózg, serce i nerki, dlatego niewiele wiemy, jaki jest wpływ innych tkanek i organów - opowiada prof. Randall Johnson. Nasze studium zaprojektowano w taki sposób, by zrozumieć pętlę sprzężenia zwrotnego między skórą i układem sercowo-naczyniowym. Pracując z myszami, mogliśmy manipulować kluczowymi genami pętli.

Okazało się, że u myszy, którym brakowało jednego z białek skóry (HIF-1α lub HIF-2α), zmieniała się reakcja na niskie poziomy tlenu, co wpływało na tętno, ciśnienie, temperaturę i ogólny poziom aktywności. Gryzonie, u których nie występowały białka kontrolowane przez HIF, reagowały podobnie.

Autorzy publikacji z pisma eLife zauważyli, że reakcja zdrowych myszy na niedotlenienie także jest bardziej złożona niż dotąd sądzono. W pierwszych 10 minutach tętno i ciśnienie rosną, później zaś (niekiedy nawet na 36 godzin) oba parametry spadają poniżej zwykłego poziomu. Po upływie mniej więcej 2 dób od ekspozycji ciśnienie i tętno wracają do normy.

Brytyjsko-szwedzki zespół zauważył, że utrata HIF bądź innych białek zaangażowanych w reakcję na niedotlenienie w skórze powoduje znaczne zmiany dot. pory zainicjowania odpowiedzi i czasu jej trwania. Wyniki sugerują, że reakcja skóry na niski poziom tlenu może istotnie wpływać na sposób pompowania krwi przez serce. Niskie poziomy tlenu - przejściowe czy stałe - są czymś powszechnym i mogą się wiązać ze środowiskiem, a także paleniem lub otyłością. Mamy nadzieję, że nasze studium pomoże w ustaleniu, jak reakcja organizmu na takie warunki zwiększa ryzyko albo nawet wywołuje nadciśnienie - opowiada dr Andrew Cowburn.

Zważywszy, że skóra jest największym narządem, nie powinno zaskakiwać, że odgrywa jakąś rolę w regulacji takich fundamentalnych mechanizmów, jak ciśnienie krwi - podsumowuje Johnson.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...