Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Okresowa głodówka pomaga zwalczyć otyłość

Recommended Posts

Okresowe głodówki na przestrzeni 16 tygodni pomagają zwalczyć otyłość i inne zaburzenia metaboliczne. Pierwsze korzyści są widoczne już po 6 tygodniach.

Zespół, którego pracami kierował Hoon-Ki Sung z The Hospital for Sick Children w Ontario, chciał sprawdzić, jakie reakcje wywołuje post na poziomie molekularnym. Naukowcy prowadzili badania na myszach. Przez 16 tygodni stosowali okresowy post; oznacza to, że po 2 dniach normalnego jedzenia następował dzień głodówki. Spożycia kalorii nie modyfikowano w żaden inny sposób.

Po 4 miesiącach gryzonie z poszczącej grupy ważyły mniej niż myszy z grupy kontrolnej. Zaobserwowano także, że u zwierząt tych zmniejszyła się ilość białej tkanki tłuszczowej. Mimo wysokotłuszczowej diety, zwiększyła się za to ilość tłuszczu brunatnego, który spala kalorie, generując ciepło. Autorzy publikacji z pisma Cell Research zauważyli także, że układy glukozowy oraz insulinowy poszczących zwierząt pozostawały bardziej stabilne.

W dalszych eksperymentach podobne korzyści obserwowano już po 6 tygodniach.

Akademicy odkryli, że okresowy post łagodzi reakcję immunologiczną w adipocytach. Zauważono zmiany w szlakach genowych związanych z układem odpornościowym i reakcjami organizmu na stan zapalny. Jak tłumaczą naukowcy, aktywowane są przeciwzapalne makrofagi, które stymulują adipocyty, by spalały zmagazynowany tłuszcz, generując ciepło. Podczas okresowego postu podwyższa się poziom czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. vascular endothelial growth factor, VEGF), który pomaga w tworzeniu nowych naczyń i aktywuje makrofagi przeciwzapalne.

Okresowy post bez ograniczania spożycia kalorii może być zarówno prewencyjną, jak i terapeutyczną strategią walki z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi - podkreśla Kyoung-Han Kim. Co zaskakujące, wywołane postem zmiany we wzroście komórek naczyń i następujące później zmiany immunologiczne pojawiają się nawet po pojedynczym cyklu 24-godzinnej głodówki i całkowicie znikają, gdy mysz zaczyna ponownie jeść - podsumowuje Yun Hye Kim.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się,by głodówka miała jakikolwiek dobry wpływ  na nasz organizm.Jednak by dowiedzieć się więcej na ten temat powinno się zasięgnąć porady dietetyka,który najwięcej ma w tym temacie do powiedzenia.Warto też raz na jakiś czas skorzystać z oferty wczasów odchudzających w Jastrzębiej Górze.Są to wczasy o  najwyższych standardach,oferując swoim podopiecznym nie tylko zbilansowaną dietę,ale też porady dietetyka,kosmetyczki,zajęcia z trenerem tak na sali jak i w plenerze.Na stronach reklama znajdziemy sporo cennych informacji na temat wczasów odchudzających,ich organizacji i proponowanych atrakcji.

Edited by wilk
reklama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...