Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wspólny przodek człowieka i małp był wielkości gibona

Recommended Posts

Najnowsze badania sugerują, że ostatni wspólny przodek człowieka i małp był znacznie mniejszy niż się powszechnie sądzi. Był mianowicie wielkości współczesnego gibona. Wyniki badan opublikowano w najnowszym numerze Nature Communications.

Rozmiar ciała bezpośrednio wpływa na związek zwierzęcia z otoczeniem i jest to cecha o najszerszych implikacjach biologicznych, mówi profesor Mark Grabowski z Uniwersytetu Eberharda Karlsa w Tybindze. Niewiele wiemy o rozmiarach ciała ostatniego wspólnego przodka ludzi i małp. To niezwykłe przeoczenie, gdyż wiele hipotez paleobiologicznych zależy od oceny wielkości ciała, dodaje. Wyodrębnianie się człowieka od małp miało miejsce w miocenie przed 23-5 milionami lat.

Grabowski i William Jungers ze Stony Brook University porównali dane dotyczące wielkości ciała współczesnych naczelnych, w tym ludzi, z najnowszymi pracami dotyczącymi skamieniałości homininów oraz wymarłych naczelnych. W ten sposób stwierdzili, że wspólny przodek był najprawdopodobniej niewielki, ważył około 6 kilogramów. Dotychczas sugerowano raczej, że był on wielkości współczesnego szympansa.

Odkrycie ma też znaczenie dla naszej znajomości ewolucji i zachowania zwierząt. Uważa się, że przemieszczanie się w taki sposób jak robią to gibony, ze zwisaniem z gałęzi drzew, mogło rozwinąć się, gdy małpy stały się zbyt duże, by po drzewach chodzić. Być może jednak rozmiar ciała i sposób poruszania się rozwinęły się niezależnie. Przemieszczanie się na sposób gibonów zapewniało szybsze dotarcie do źródeł pożywienia, a większy rozmiar ciała dawał większe szanse w przypadku konfrontacji z innymi gatunkami małp.

Nowe badania ujawniły też, że australopiteki były średnio mniejsze niż ich przodkowie, a mniejsze rozmiary ciała w stosunku do przodków australopiteków utrzymywały się aż do pojawienia się Homo erectus.

Wydaje się, że w toku ewolucji dochodziło do zmniejszenia rozmiarów ciała naszych przodków. Dotychczasowy pogląd był taki, że rozmiary pozostawały te same lub zwiększały się, stwierdził Grabowski.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

I znowu ta złośliwość. Wspólny przodek rodzaju małp zwanego człowiekiem i innych rodzajów małp :)

 

 

Wyodrębnianie się człowieka od małp miało miejsce w miocenie przed 23-5 milionami lat.

Coś długi ten okres :)

Trzeba było go wydłużyć jak się chce uniknąć słowa "małpa".

Podkreślam słowo:

 

ostatni wspólny przodek człowieka i małp był znacznie mniejszy niż się powszechnie sądzi.

A dalej jest:dość tajemnicze zdanie:

 

 

Nowe badania ujawniły też, że australopiteki były średnio mniejsze niż ich przodkowie, a mniejsze rozmiary ciała w stosunku do przodków australopiteków utrzymywały się aż do pojawienia się Homo erectus

No cóż. Austrolopiteki nie były aż tak małe. Więc nie wiem czy mam to rozumieć że były mniejsze niż 6 kg? :D Coś tu się może w tłumaczeniu zgubiło.
Australopitek miał załóżmy 30-60 kg.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowsze badania sugerują [...]

Ha, robienie takowych sugestii byłoby możliwe wtedy i tylko wtedy, gdyby istniały dowody, człowiek i małpy mają wspólnego przodka. Takowych dowodów, bo przecież nimi nie są bajania ewolucjonistów, nie ma :-)

Edited by wilk
Jezus marian, cytować cały artykuł, by napisać dwa zdanka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ha, robienie takowych sugestii byłoby możliwe wtedy i tylko wtedy, gdyby istniały dowody, człowiek i małpy mają wspólnego przodka.

Ha! Witamy nowego gracza! Trolów ci u nas dostatek, ale i Twoje mniemania znajdziem czas prostować.

Na początek byłoby fajnie gdyby komentarz był dłuższy od cytatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Takowych dowodów, bo przecież nimi nie są bajania ewolucjonistów, nie ma
Trzeba więcej czytać ze zrozumieniem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

a, robienie takowych sugestii byłoby możliwe wtedy i tylko wtedy, gdyby istniały dowody, człowiek i małpy mają wspólnego przodka

Nawet gdyby nie miał wspólnego przodka z gorylami, szympansami itd. to i tak człowiek jest klasyfikowany do małp wąskonosych więc małpą jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nawet gdyby nie miał wspólnego przodka z gorylami, szympansami itd. to i tak człowiek jest klasyfikowany do małp wąskonosych więc małpą jest.

Myślę, że tu nie chodzi o klasyfikację, ale o prawdę. Oczywistym jest,  że Człowiek nie należy do żadnego królestwa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_(biologia)), albo też ma własne królestwo.

Szach, mat!

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście - nie ma takiego królestwa jak Twój link wskazuje :)

Jeżeli jednak (nie)żartujesz to człowiek jako ssak :D czemu nikt chyba nie zaprzecza należy tam gdzie i inne ssaki. Do animalia.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

czemu nikt chyba nie zaprzecza należy tam gdzie i inne ssaki. Do animalia.

Niestety moja nikła znajomość kreacjonizmu nie pozwala mi realnie stawić Ci czoła, ale nie sądzę byś mógł mi narzucać gdzie mogę klasyfikować a gdzie nie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...