Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ostatnim posiłkiem ichtiozaura sprzed 200 mln była kałamarnica

Rekomendowane odpowiedzi

Brytyjscy naukowcy odkryli najmniejszego i najmłodszego jak dotąd ichtiozaura Ichthyosaurus communis. Jakby tego było mało, czekała ich jeszcze dodatkowa niespodzianka, bo udało się zidentyfikować zawartość jego żołądka.

Skamieniałość ichtiozaura mierzy ok. 70 cm. W żołądku gada znajdowała się kałamarnica.

To niesamowite, że wiemy, co stanowiło ostatni posiłek istoty sprzed blisko 200 mln lat. Między żebrami odkryliśmy wiele drobnych haczykowatych struktur. Pochodzą one z ramion prehistorycznej kałamarnicy - opowiada Dean Lomax z Uniwersytetu w Manchesterze.

To interesujące, bo badania przeprowadzone przez innych naukowców na innym ichtiozaurze - stenopterygu - z młodszej epoki geologicznej pokazały, że małe, a więc młode, osobniki żywiły się wyłącznie rybami. Wykazaliśmy zatem różnice w preferencjach ofiar wśród noworodków ichtiozaurów.

Okaz ichtiozaura pochodzi z kolekcji Muzeum Geologii Lapwortha Uniwersytetu w Birmingham. Został on oczyszczony i zbadany w 2016 r. przez Nigela Larkina z Uniwersytetu w Cambridge. Czyszczenie pozwoliło Lomaxowi przyjrzeć się detalom skamieniałości.

Lomax, który niedawno opisał największego ichtiozaura w historii, na podstawie układu kości czaszki zidentyfikował okaz jako noworodka I. communisZnamy kilka okazów małych ichtiozaurów, ale przeważnie są one niekompletne lub źle zachowane. Ten egzemplarz jest praktycznie kompletny i wyjątkowy [...].

Brakowało, niestety, danych nt. lokalizacji czy wieku okazu. Po uzyskaniu pozwolenia Larkin usunął jednak odrobinę skały ze szkieletu. Próbki przekazał Ianowi Boomerowi z Uniwersytetu w Birmingham i Philipowi Copestake'owi z Merlin Energy, Resources, którzy badali skałę pod kątem mikroskopijnych skamieniałości. Opierając się na ich rodzaju, naukowcy mogli stwierdzić, że ichtiozaur ma ok. 196-199 mln lat, pochodzi więc ze wczesnej jury.

W przypadku wielu historycznych okazów ichtiozaurów z muzeów brakuje jakichkolwiek szczegółów geograficznych bądź geologicznych, dlatego nie są one podatowane. Z tego powodu poszukiwanie mikroskamieniałości ze skały macierzystej może być kluczem do rozwiązania ich zagadki - podkreśla Larkin.

W ramach studium szkielet poddano mikrotomografii. Steve Dey z ThinkSee3D stworzył na tej podstawie model 3D.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Ja bym się zastanowił, czy ta kałamarnica z haczykowatymi strukturami nie okazała się przyczyną śmierci tego gada! Wyciąganie wniosku (po jednym znalezisku), że takie kałamarnice były w menu ichtiozaura wydaje mi się bardzo ryzykowne i pochopne. Tym bardziej, że wcześniejsze badania sugerowały, że w ich menu były głównie ryby. Na dodatek był to ponoć młody osobnik, czyli jeszcze niedoświadczony. Mógł popełnić błąd zjadając kałamarnicę, co źle się dla niego skończyło!

Edytowane przez Sławko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...