Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nauka potwierdza autentyczność relikwii

Recommended Posts

Od ponad 700 lat w klasztorze franciszkanów w Folloni w pobliżu włoskiej Montelli przechowywane są fragmenty tekstyliów. Legenda mówi, że są to pozostałości po worku z chlebem, który pojawił się na klasztornych schodach zimą 1224 roku. Pożywienie zostało przysłane braciom przez św. Franciszka, który przebywał w tym czasie we Francji. Posłańcem świętego był zaś anioł. Teraz duńsko-włosko-holenderski zespół naukowy zyskał możliwość przebadania tekstyliów.

Grupa, na czele której stał profesor Kaare Lund Rasmussen z Uniwersytetu Południowej Danii przeprowadziła badania izotopem węgla C-14, które ujawniły, że tekstylia powstały w latach 1220-1295. Ich wiek jest więc zgodny z treścią legendy, mówi profesor Rasmussen.

Uczeni jednak na tym nie poprzestali. Poszukiwali w materiale śladów ergosterolu. To związek chemiczny grupy steroidów, który wchodzi w skład błon komórkowych grzybów. Jego obecność byłaby silnym dowodem na to, że materiał miał kontakt z przetwarzanymi produktami rolnymi powstającymi wskutek warzenia czy pieczenia.

Odkrycie ergosterolu nie jest wystarczającym powodem, by jednoznacznie stwierdzić, że materiał miał kontakt z chlebem, jednak w połączeniu z datowaniem radiowęglowym dane naukowe wskazują, że relikwia jest autentyczna – stwierdzili naukowcy.

Nie wiadomo też, kiedy materiał mógł mieć ewentualnie kontakt z chlebem. Wiadomo, że przez 300 lat po 1224 roku był wykorzystywano jako przykrycie ołtarza. Później został zamknięty i był chroniony, więc mało prawdopodobne, by do kontaktu z ergosterolem doszło po tym czasie. Równie dobrze mógł mieć on kontakt z chlebem w czasach świętego Franciszka, jak i przez trzy kolejne wieki.

Klasztor w Folloni cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców, gdyż prawdopodobnie został założony osobiście przez św. Franciszka, a na jego terenie przez trzy kolejne wieki znajdował się cmentarz. Klasztor został zniszczony w 1732 roku podczas trzęsienia ziemi, odbudowano go. Kolejne burzliwe czasy nadeszły w 1807 roku wraz z wojnami napoleońskimi. Z klasztoru zrabowano wówczas relikwie. Część worka powróciła już w 1817, ale druga część została klasztorowi zwrócona dopiero w 1999 roku.

Święty Franciszek zmarł w roku 1226 w wieku 44 lat i zaledwie dwa lata później został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jak już ustalą, czy ten stary kawałek tkaniny miał kontakt z pieczywem, niech zaczną poszukiwania śladów kontaktu z aniołami - wtedy wykażą, że relikwia jest prawdziwa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby to u nas było badane, to na pewno odpowiednia komisja naukowa znalazłaby ślady anieliny - specjalny środek służący aniołom do latania (coś jak w Piotrusiu Panu) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

fajnie to brzmi - choć ateisty od razu będą poniewierać ludźmi wierzącymi i tu administracja portalu nie zareaguje ani słowem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są autentyczne w tym sensie, że pochodzą z czasów, o których mówi legenda.

Czyli nie potwierdzili autentyczności relikwii (bo musieliby udowodnić, że worka dotykał św. Franciszek (i/lub anioł) tylko wiek tkaniny. Subtelna, ale ważna różnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie nic nie potwierdzili :) ani niczemu nie zaprzeczyli. Po prostu uprawdopodobnili założenie że są to:

 

pozostałości po worku z chlebem, który pojawił się na klasztornych schodach zimą 1224 roku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...