Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Jajcenty

Stacja kosmiczna na orbicie Księżyca

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Podobno USA i Rosja zdecydowały się razem postawić (zwiesić?) stację kosmiczną na orbicie Księżyca.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/prze%C5%82omowe-porozumienie-rosja-i-usa-zbuduj%C4%85-stacj%C4%99-kosmiczn%C4%85-na-orbicie-ksi%C4%99%C5%BCyca/ar-AAsyvuP?li=BBr5MK7

 

Oczywiście to  większe wyzwanie technologiczne i dowód, że potrafimy, impuls rozwoju, etc. Nurtuje mnie pytanie w czym lepsza jest stacja na orbicie Księżyca od stacji na orbicie ziemskiej? 

W artykule wspomina się, że stacja księżycowa będzie służyć jako stacja pośrednia przy podróżach na Marsa. Te parę kilometrów robi taką różnicę? Ja sądzę, że lepiej byłoby się napiąć zacząć gromadzić budulec na orbicie Marsa. Bezzałogowa budowa przez jakieś zdalnie sterowane automaty wyposażone w podstawową AI jest już chyba w naszym zasięgu? Nie musi być duże, coś jak buda dla psa przeciętnej wielkości byłoby już wielce satysfakcjonujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o to by przy okazji była to stacja wypadowa na Księżyc, który może posłużyć za źródło surowców i paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba chodzi o to by przy okazji była to stacja wypadowa na Księżyc, który może posłużyć za źródło surowców i paliwa.

Brałem to pod uwagę, ale wydało mi się to już czystym sci-fi z naciskiem na fi. Oczywiście nie do pogardzenia są możliwości lepszej obserwacji Księżyca otrzymane niejako w pakiecie, ale surowcowo to Księżyc to straszna bida, chyba tylko 3He, z którym i tak nie bardzo umiemy coś w tej chwili zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijalna atmosfera - wada i zaleta. Słabsza grawitacja - zaleta.

Dodatkowo Ziemia jest skolonizowana a Księżyc nie. Łatwiej się kolonizuje mając stację na orbicie niż bez.

Jako że Ziemia kolonizacji nie potrzebuje, Mars jest za daleko, Księżyc to najlepsze wyjście dziś.

Ogólnie - powrót ludzi na Księżyc - tym razem na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pomijalna atmosfera - wada i zaleta. Słabsza grawitacja - zaleta.

Na stacji orbitalnej grawitacji w ogóle nie ma. Składowanie ładunku (wyniesionego z skądkolwiek) w bazach księżycowych to marnowanie energii. Jako przyczółek do kolonizacji Księżyca - może, ale po co mielibyśmy kolonizować* Księżyc?

Wydaje się to marnowaniem zasobów. Może gdybyśmy zdołali rozwinąć technikę pozyskiwania surowców z pasa Kuipera, ale tam jest tylko to, czego tu mamy pod dostatkiem.

 

*) skolonizujmy Antarktydę - tanie i łatwiej, a zysk surowcowy będzie większy :D

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te parę kilometrów robi taką różnicę?

Gdyby nie robiło, to pewnie loty na Księżyc byłyby tak samo częste, jak loty na orbitę wokołoziemską, a tymczasem nikt tam nie poleciał od 45 lat;) Nie umiem wyguglać dobrych oszacowań, jedyne co znalazłem to "For every pound landed on lunar surface, you need about six to eight pounds of propellant on LEO." (https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=27789.0) - w przypadku lądowania na Księżycu. Żeby wejść na orbitę wokół Księżyca będą mniejsze, ale w tej chwili nie chce mi się kombinować i szacować o ile mniejsze. Na wyczucie strzelam, że co najmniej połowa paliwa zostanie zużyta na rozpędzenie, a potem wyhamowanie pojazdu na drodze orbita wokółziemska - orbita wokółksiężycowa, a wyhamowanie prędkości podczas schodzenia na powierzchnię Księżyca to już dość łatwa sprawa - bo grawitacja księżycowa jest dość słaba*).

 

*) zastrzegam, że moje "wyczucie" już nieraz mnie zawiodło  :D

 

 

*) skolonizujmy Antarktydę - tanie i łatwiej, a zysk surowcowy będzie większy :D

 

To samo dotyczy Marsa - na Antarktydzie klimat podobny jak na Marsie, ale przynajmniej atmosfera nadaje się do oddychania:)

Edytowane przez darekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żeby wejść na orbitę wokół Księżyca będą mniejsze, ale w tej chwili nie chce mi się kombinować i szacować o ile mniejsze.

Jak małe by nie były, będą większe od startowania z LEO, o ile ładunki pochodzą z Ziemi.  Księżyc ma dawać asystę grawitacyjną i to koniec jego roli w podboju US. Robienie przystanków na Księżycu to jak zjeżdżanie windą do piwnicy bo z piwnicy to już tylko kilka schodków i jesteśmy.

Oczywiście IMHO. Może coś z badawczego punktu widzenia? Lepsza ciemność za Księżycem, lepsze laboratoria, bardziej odjechane eksperymenty z monokryształami, nie wiem, cokolwiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że te plany lotu ludzi na Marsa to jest jakaś fikcja/propaganda, która nie zostanie zrealizowana za naszego życia, bo one przekraczają możliwości techniczne i budżetowe agencji takich jak NASA i co bardziej kumaci ludzie np. w NASA zdają sobie z tego sprawę. Więc ktoś po prostu pomyślał "zróbmy coś realnego pod przykrywką, że to etap wstępny do lotu na Marsa, a potem się powie, że sorry, lotu na Marsa nie będzie, bo nie damy rady". Albo że z jakiegoś powodu lot na Marsa trzeba przedsunąć na "za trzydzieści lat".

Ale to też, oczywiście, tylko moje IMHO:)


Pierwszy plany lotu na Marsa ogłosił chyba George Bush syn, a Hollywood nawet zaczęło ustawiać termin na 2020 rok (https://pl.wikipedia.org/wiki/Misja_na_Marsa), potem przejął pałeczkę Obama. To właśnie wygląda jakoś tak propagandowo chyba.

Edytowane przez darekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej czy później o Księżyc będą spory. Jasne jest że ten kto pierwszy ten lepszy. Więc taka stacja nie pozwoli wyłonić bezpośredniego zwycięzcy a sojusz przeciwko Chinom również wyjdzie na dobre tym krajom. To również wyjaśnia dlaczego to akurat Rosja i USA a nie kto inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...