Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Prace nad DUNE, nowym wykrywaczem neutrin, posuwają się do przodu

Rekomendowane odpowiedzi

Wielka Brytania zgodziła się na współfinansowanie wielkiego wykrywacza cząstek, który zostanie zbudowany w USA. Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczy 65 milionów funtów (ok. 88 milionów USD) na Deep Underground Neutrion Experiment (DUNE), który powstanie w nieczynnej kopalni złota w Lead w Południowej Dakocie. W ubiegłym miesiącu rozpoczęły się tam prace, którym celem jest wykopanie czterech wielkich grot. Stanie tam wielki modularny wykrywacz.

To jeden z najbardziej ekscytujących eksperymentów fizycznych na świecie. Jesteśmy zadowoleni, że bierzemy w tym udział, mówi Jo Johnson brytyjski minister ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji.

Brytyjski wkład stanowi niewielką część środków potrzebnych na zbudowanie DUNE, ale umowę podpisano w bardzo dobrym momencie. Stany Zjednoczone próbują bowiem nakłonić inne kraje do zaangażowania się w projekt. To tak jak z każdą inną inwestycją. Ci, którzy zaangażują się w nią wcześniej zachęcają innych pokazując im, że inwestycja jest realizowana, mówi Edward Blucher, fizyk z University of Chicago i rzecznik prasowy DUNE.

DUNE będzie wykrywaczem neutrin bazującym na akceleratorze. Urządzenie będzie wykrywało neutrina wystrzeliwane z położonego 1300 kilometrów dalej Fermilab. W ich sygnałach będą poszukiwane nieścisłości, które mogą prowadzić do opracowania nowych teorii fizycznych. Badane będą też oscylacje neutrin i antyneutrin, co ma pomóc w zrozumieniu materii i antymaterii.

Osoby zaangażowane w projekt mają nadzieję, że wykrywacz zostanie zbudowany w 2019 roku, a prace nad całą instalacją zakończą się w roku 2024. DUNE to tylko jedna część projektu. Drugą jest źródło neutrin w Fermilab, infrastruktura w Południowej Dakocie oraz kriostaty zawierające 70 000 ton ciekłego argonu są formalnie częścią projektu partnerskiego o nazwie Long-Baseline Neutrino Facility (LBNF). Projekt LBNF/DUNE będzie finansowany głównie przez amerykański Departament Energii, który przeznaczył nań 1,5 miliarda dolarów. Kwota ta ma pokryć 75% kosztów LBNF i 25% kosztów DUNE. Samo DUNE ma kosztować 480 milionów USD. Blucher zwraca uwagę, że dokładne określenie kosztów jest trudne ze względu właśnie na próby umiędzynarodowienia projektu. Różne kraje w różny sposób wyliczają bowiem kwestie księgowe.

Wkład Wielkiej Brytanii to stworzenie kluczowych wewnętrznych elementów DUNE oraz systemu gromadzenia danych. Minister Johnson zauważył, że Wielka Brytania sporo inwestuje w fizykę cząstek. Jest ona drugim, po Niemczech, największym sponsorem CERN-u, na którego działalność przeznacza rocznie około 175 milionów dolarów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...