Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Papierowy czujnik-plaster do monitorowania poziomu cukru w trakcie ćwiczeń

Recommended Posts

Amerykańscy naukowcy opracowali papierowy plaster-czujnik dla diabetyków, który pozwala mierzyć poziom glukozy w czasie ćwiczeń.

Obecnie chorzy najczęściej monitorują poziom cukru za pomocą glukometrów. Konwencjonalne sposoby nie pomagają jednak w zapobieganiu hipoglikemii podczas aktywności fizycznej. Dzieje się tak, bo wykorzystywany proces bazuje na inwazyjnym i niewygodnym pobieraniu krwi, co stwarza ryzyko skażenia próbki oraz podrażnienia skóry potem zawierającym różne elektrolity i białka. Poza tym metoda wymaga, by podczas aktywności fizycznej pacjent nosił ze sobą wiele akcesoriów, w tym [...] spory glukometr. Po trzecie, potrzebne są złożona technika elektrochemicznego wykrywania i energia elektryczna, przez co całość trudno wbudować w kompaktowe, przenośne urządzenie - wyjaśnia prof. Seokheun Choi z Binghamton University.

Mając to na uwadze, zespół Choia zaprojektował jednorazowe plastry z własnym zasilaniem, które pozwalają nieinwazyjnie monitorować stężenie glukozy. Enzymatyczne ogniwo paliwowe połączono ze standardowym plastrem (Band-Aid). Stworzone z wykorzystaniem papieru urządzenie przyczepia się więc bezpośrednio do skóry. Za pomocą zjawisk kapilarnych wychwytuje ono pot do zbiornika, gdzie energia chemiczna jest przekształcana w elektryczną. Unieruchomiona w jednym z "papierków" (paper tab #2) oksydaza glukozowa (GOx) katalizuje zaś reakcję utleniania glukozy.

Pomiar poziomu glukozy w pocie w sam raz nadaje się do zapobiegania hipoglikemii wywołanej ćwiczeniami, bo wykonuje się go bezpośrednio po aktywności, gdy potu jest na tyle, by pozyskać odpowiednio dużą próbkę.

Jak napisano w artykule opublikowanym w piśmie Micromachines, urządzenie wytwarza się w 9 etapach. Najpierw trzeba utworzyć woskowe granice modułów. Później produkuje się powietrzną katodę. W 3. kroku formuje się anodę z GOx, a w 4. wycina dziurki do absorpcji potu. Później przychodzi kolej na sprejowanie kleju czy składanie ogniwa paliwowego. Po wycięciu otworu w plastrze czujnik jest skończony.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...