Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Związek z trzciny cukrowej na wolny od stresu sen

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol pomaga zwalczyć stres i porządnie się wyspać.

Pozbawienie snu wywołuje spory stres, a sam stres jest z kolei jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za utratę snu bądź problemy z zaśnięciem. Jak wyjaśniają Japończycy, dostępne obecnie leki nasenne często nie wpływają na stres i wywołują liczne skutki uboczne.

Mahesh K. Kaushik i Yoshihiro Urade z Międzynarodowego Instytutu Integracyjnej Medycyny Snu odkryli ostatnio, że oktakosanol zmniejsza stres i przywraca sen do normy. Oktakosanol występuje nie tylko w trzcinie cukrowej, ale i w wosku pszczelim, otrębach ryżowych czy oleju z kiełków pszenicy. Głównym składnikiem surowego ekstraktu (polikosanolu) jest właśnie oktakosanol. Autorzy publikacji ze Scientific Reports podkreślają, że zarówno polikosanol, jak i oktakosanol są już wykorzystywane w terapii innych schorzeń niż zaburzenia snu na tle nerwowym.

W ramach eksperymentu Japończycy określali wpływ oktakosanolu na regulację snu u łagodnie zestresowanych myszy (gryzonie denerwowano, zmieniając im klatki). Oktakosanol aplikowano doustnie. Okazało się, że po podaniu alkoholu (200 mg/kg) w osoczu obniżał się poziom kortykosteronu - hormonu działającego podobnie jak kortyzol. Myszy zażywające oktakosanol zaczynały też normalnie spać; zwiększała się liczba epizodów snu, a spadała liczba epizodów czuwania. Sen wywołany przez alkohol przypominał sen fizjologiczny.

Akademicy podkreślają, że o ile oktakosanol nie wywoływał snu u normalnych myszy, o tyle u lekko zestresowanych gryzoni znacząco wydłużał NREM, fazę snu cechującą się wolnymi ruchami gałek ocznych (tzw. sen głęboki). Co ważne, skracała się też latencja snu; innymi słowy, myszy szybciej zasypiały. W przypadku obu parametrów - wydłużenia NREM i skrócenia latencji - obserwowano zależność od dawki.

Oktakosanol można uznawać za bezpieczny dla ludzi, bo występuje w wielu powszechnych pokarmach. Nic też nie wiadomo o jego skutkach ubocznych.

Suplementy oktakosanolu/polikosanolu są wykorzystywane np. do poprawy metabolizmu lipidów i obniżenia poziomu cholesterolu. By potwierdzić wpływ tych związków/mieszanin na nieśpiących z powodu stresu ludzi, trzeba jednak przeprowadzić dobrze zaplanowane testy kliniczne. Przyszłe badania powinny się koncentrować na identyfikacji mózgowego celu oktakosanolu, przenikalności alkoholu przez barierę krew-mózg i wskazaniu mechanizmu jego działania - podsumowuje Kaushik.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...