Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiemy, gdzie i kiedy rozpoczęła się historia metalurgii

Rekomendowane odpowiedzi

Opanowanie procesów metalurgicznych to jedno z najważniejszych osiągnięć w historii ludzkości, które pozwoliło na rozwój zaawansowanych cywilizacji. Specjalistom z Uniwersytetów w Heidelbergu, Londynie i Cambridge udało się odpowiedzieć na pytanie, gdzie i kiedy rozpoczęła się historia metalurgii. Z ich badań wynika, że technologia pozyskiwania metali została najprawdopodobniej opracowana jednocześnie w kilku miejscach.

Niewiele osób wie, że miedź była przetwarzana już w neolicie przed około 10 000 laty na terenach Żyznego Półksiężyca. Jednak, jako że występuje tutaj czysty rodzimy metal, nie możemy mówić o prawdziwych początkach metalurgii, mówi profesor Ernst Pernicka z Uniwersytetu w Heidelbergu. Za początku metalurgii można uznać celowe pozyskanie metalu z rudy.

Przez wiele lat za najstarszy dowód na prowadzenie prac metalurgicznych uznawano żużel pozostały z wytopienia się miedzi, który znaleziono na stanowisku Çatalhöyük. Miejsce to było zamieszkane 7100-6000 lat przed Chrystusem i jest uznawane za jedno z najważniejszych bliskowschodnich stanowisk dotyczących ewolucji ludzkiego osadnictwa. Żużel znaleziono w warstwie datowanej na 6500 lat przed Chrystusem, zatem jest o 1500 lat starszy od innych dowodów na prowadzenie wytopu miedzi. Wydawało się zatem, że historia metalurgii liczy sobie 8500 lat i rozpoczęła się w jedym miejscu, skąd wynalazek powoli się rozpowszechnił.

Najnowsze badania wykazały jednak, że żużel to niezamierzona pozostałość po ognisku. Różni się on bowiem pod względem chemicznym od znalezionych na tym samym stanowisku miedzianych artefaktów wykonanych z czystej miedzi.

Odkrycie pokazuje, że żużel z Çatalhöyük nie jest najstarszym dowodem na opanowanie metalurgii przez człowieka. W związku z tym należy uznać, że najstarsze znane nam dowody pochodzą sprzed około 5000 lat przed Chrystusem z Europy Południowo-Wschodniej oraz Iranu. Proces metalurgiczny, jeden z największych przełomów w historii ludzkości, został zatem opanowany mniej więcej w tym samym czasie w różnych miejscach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tytuł: Nie, nie wiemy :)

Wnioski: Bezpodstawne :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli znowu potwierdza się hipoteza o wspólnej rewolucji  neolitycznej przodków Słowian, Illirów, Pasztów oraz kultur zapisanych w Biblii jako "Raj"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...