Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowatorski sposób chłodzenia układów 3-D

Rekomendowane odpowiedzi

IBM i Georgia Institute of Technology (Gatech) współpracują w ramach ogłoszonego przez DARPA programu Intrachip/Interchip Enhaced Cooling (ICECool) i już mogą pochwalić się pierwszymi interesującymi osiągnięciami. Celem tego programu jest m.in. opracowanie technologii chłodzenia płynem stosów układów elektronicznych ułożonych w formie 3-D.

Pracujący nad rozwiązaniem problemu eksperci zapewniają, że ich pomysł – polegający na wykorzystaniu izolującego dielektrycznego chłodziwa – pozwoli na obniżenie kosztów chłodzenia superkomputerów poprzez pompowanie chłodziwa przez mikrokanaliki znajdujące się w samych układach scalonych. To pozwoli na efektywne chłodzenie nawet najcieńszych układów 3-D, gdyż pomiędzy każdą z kości w stosie będzie przepływał płyn chłodzący.

Naszym prototypem badawczym był ośmiordzeniowy superkomputer wykorzystujący procesor Power7. Na tylnej stronie układu zastosowaliśmy mikrokanaliki służące do odprowadzania ciepła, a system nasz porównywaliśmy ze standardowym superkomputerem z Power7 chłodzonym powietrzem, mówi Tim Chainer, główny badacz z należącego do IBM-a Thomas J. Watson Research Center. W wyniku wprowadzonych przez nas usprawnień obniżyliśmy temperaturę na połączeniach o 25 stopni Celsjusza, używając przy tym o 7% mniej energii oraz korzystając ze znacznie prostszego systemu chłodzącego. Pracujemy też na przezwyciężeniem Prawa Moore'a poprzez umożliwienie układanie kości w architekturze 3-D na dowolną wysokość, dodaje uczony.

W ramach badań eksperci przetestowali kilkanaście płynów chłodzących i zdecydowali się na wykorzystanie Solstice ze R-1234ze firmy Honeywell International, gdyż jest on płynny w temperaturze pokojowej i odparowuje w temperaturze typowego pracującego układu elektronicznego, odbierając podczas tego procesu ciepło. Jako że Solstice ze R1234ze wraca do stanu płynnego w temperaturze pokojowej w przeciwieństwie do wielu innych płynów chłodzących nie wymaga zastosowania kompresora. Wystarczy skierować go do układu miedzianych rurek, a po uzyskaniu formy płynnej może być ponownie pompowany pomiędzy układy scalone.

Chłodziwo Honeywella jest też dielektrykiem, nie musi więc być izolowane od metalowych części układów scalonych w tym połączeń TSV, gdyż nie wywołuje spięć. Optymalną architekturą, w jakiej można je zastosować jest stos składający się z układów grubości 50 mikrometrów, pomiędzy którymi występują 100-mikrometrowe przerwy. Płyn jest podawany z jednej strony takiego stosu, a z drugiej odbierana jest para, która po przepuszczeniu przez rodzaj destylatora staje się płynem i nadaje się do ponownego użycia.

Spodziewamy się, że Honeywell, 3M i inni producenci płynów chłodzących rozpoczną badania nad optymalnym płynem dla przemysłu półprzewodnikowego. W tej chwili jednak Solstice R-1234ze jest najlepszym płynem, na jaki trafiliśmy, mówi Chainer.
Nie tylko IBM i Gatech biorą udział w programie ICECool. Boeing i Raytheon pracują nad chłodzeniem instalacji radarowych i innego sprzętu pracującego na wysokich częstotliwościach. Program ICECool jest prowadzony od czterech lat, a obecnie jego uczestnicy pracują nad przeniesieniem wyników swoich badań z laboratoriów do fabryk. Pierwsze komercyjne produkty powstałe w ramach ICECool mają trafić na rynek już w przyszłym roku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...