Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Roślinne miRNA wpływają na przynależność kastową pszczół

Recommended Posts

Larwy pszczół stają się robotnicami, bo zjadana przez nie pierzga zawiera dużo roślinnego miRNA, które opóźnia ich rozwój i utrzymuje jajniki w nieaktywnym stanie.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że dieta odgrywa ważną rolę w złożonym procesie określania, czy dana larwa stanie się robotnicą, czy królową-matką. O ile robotnice żywią się głównie pierzgą, o tyle królowa jest karmiona mleczkiem pszczelim - galaretowatą substancją wytwarzaną przez gruczoły gardzielowe młodych robotnic.

W porównaniu do mleczka, pierzga zawiera o wiele więcej roślinnego miRNA, dlatego naukowcy zastanawiali się, czy regulujące ekspresję roślinnych genów jednoniciowe cząsteczki RNA mogą wpływać także na rozwój owadzich kast.

By to ustalić, zespół Xi Chena z Uniwersytetu Nankińskiego przeprowadził eksperyment. Okazało się, że gdy pszczoły hodowane w laboratorium karmiono sztuczną pierzgą suplementowaną roślinnym miRNA, rozwijały się one wolniej, były mniejsze i miały mniejsze jajniki niż larwy hodowane bez suplementów (by uniknąć przekarmienia i wywołania skutków suprafizjologicznych, w ramach pilotażowego studium określono ilości 16 reprezentatywnych roślinnych miRNA w pierzdze). Co ciekawe, roślinne miRNA miało podobny wpływ na larwy muszek owocowych, chociaż Drosophila melanogaster nie są owadami społecznymi.

Dalsze badania pokazały, że najczęstsze miRNA z pierzgi (miR162a) wpływa na gen amTOR pszczół, który pomaga określić kastę.

Wyniki badań ukazały się w piśmie PLoS Genetics.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...