Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przez kofeinę kawa zwiększa ochotę na słodycze

Rekomendowane odpowiedzi

Kofeina czasowo zmniejsza zdolność kubków smakowych do wykrywania słodyczy, przez co pokarmy i napoje wydają się mniej słodkie. To z kolei sprawia, że na takie właśnie produkty mamy większą ochotę.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella wyjaśniają, że kofeina jest silnym antagonistą receptorów adenozynowych. Kofeina przypomina endogenną adenozynę, dlatego łączy się z jej receptorami, prowadząc do ich zablokowania (co ważne, adenozyna jest sygnałem zmęczenia, a jej uwalnianie i gromadzenie w komórkach stanowi sygnał do zmniejszenia aktywności neuronów oraz przejścia w stan spoczynku). Amerykanie dodają, że zahamowanie receptorów co prawda nas budzi, ale i zmniejsza zdolność do wyczuwania słodyczy, przez co mamy chętkę na większą jej porcję. Autorzy publikacji z Journal of Food Science uważają, że uzyskane wyniki pozwalają wnioskować, że receptory adenozynowe modulują smak.

[...] Jeśli jesz coś bezpośrednio po wypiciu kawy lub innego kofeinowego napoju, prawdopodobnie będziesz inaczej postrzegać smak tego produktu/potrawy - podkreśla prof. Robin Dando.

W ramach ślepego badania ochotników podzielono na 2 grupy. Jedna piła bezkofeinową kawę, do której w laboratorium dodano 200 mg kofeiny. Druga grupa piła zwykłą kawę bezkofeinową. W napojach obu grup znajdował się cukier. Ludzie, którzy pili kawę z dodatkiem kofeiny, oceniali ją jako mniej słodką.

W drugiej części studium ochotnicy ujawniali swój poziom czujności i oceniali zawartość kofeiny w swojej kawie. Badani wspominali o podobnym wzroście czujności po wypiciu próbek kawy kofeinowej i bezkofeinowej (nie umieli odróżnić, co spożyli). Sądzimy więc, że może chodzić o efekt placebo lub o warunkowanie na prostą czynność picia kawy. Coś jak z psem Pawłowa. Po akcie picia kawy - z jej smakiem i aromatem - następuje zazwyczaj pobudzenie. Dlatego ludzie czuli się czujni nawet pod nieobecność kofeiny. Ważna wydaje się sama czynność picia [...] - podsumowuje Dando.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, od dawna jak coś było za słodkie a nie wypadało nie jeść, przepijałem gorzka kawą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te badania to jakieś takie nie do końca.
 

  1. Kofeina ma gorzki smak, więc to oczywiste, że po jej dodaniu kawa jest (a nie tylko wydaje się) mniej słodka. Aby próba była naprawdę ślepa, do pozostałych próbek kawy trzeba było dodać innej gorzkiej substancji. Poza tym profesor pisze o jedzeniu bezpośrednio po wypiciu kawy, czyli kiedy człowiek wciąż czuje jej smak, ale zanim kofeina zadziała w pełni. Z polskich badań cytowanych w en.wiki wynika, że działanie pobudzające narasta nawet do godziny, a utrzymuje się przez 3-4 godziny: https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine#Enhancing_performance (Poleszak E, Szopa A, Wyska E, Kukuła-Koch W, Serefko A, Wośko S, Bogatko K, Wróbel A, Wlaź P (February 2016). "Caffeine augments the antidepressant-like activity of mianserin and agomelatine in forced swim and tail suspension tests in mice". Pharmacological Reports. 68 (1): 56–61. PMID 26721352)
  2. Rzekomy efekt czujności mógł być silniej odczuwany, kiedy badania prowadzono z osobami wyspanymi, wypoczętymi, a nie znużonymi, zmęczonymi i kiedy pytano w krótkim czasie po wypiciu kawy, a nie np. po czasie dłuższym niż kwadrans, kiedy kofeina faktycznie już działała.

@bea
Z innych badań wynika, że najbardziej odczuwalny efekt (szybkie narastanie czujności) daje wypicie dawki uderzeniowej kofeiny, a potem podtrzymywanie jej poziomu – przez wypicie na początku pół filiżanki (kubka) kawy i późniejsze popijanie łyczkami. Picie całości po trochu może dawać tylko efekt moczopędny…
Jeśli zaś chodzi o łagodzenie smaku kawy, to najlepiej robi to miód, a nie cukier czy syropy z cukrem. Oczywiście miód dodajemy na końcu, do ciepłej kawy, po wymieszaniu jej z mlekiem, nigdy do wrzątku.

Edytowane przez Usher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...