Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zewnętrzne oświetlenie nocą wiąże się z wyższym ryzykiem raka piersi

Rekomendowane odpowiedzi

Kobiety, które żyją na obszarach z wysokim poziomem oświetlenia zewnętrznego nocą, są bardziej zagrożone rakiem piersi. Korelacja jest silniejsza u pań pracujących na nocne zmiany.

W [...] zindustrializowanym społeczeństwie sztuczne oświetlenie jest niemal wszędobylskie. Nasze wyniki sugerują, że rozpowszechniona ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne w czasie godzin nocnych może stanowić nowy czynnik ryzyka raka piersi - podkreśla prof. Peter James z Harvardzkiej Szkoły Medycznej.

Wcześniejsze badania sugerowały, że nocna ekspozycja na światło może prowadzić do obniżonego poziomu hormonu melatoniny, co zaburza rytmy okołodobowe i w ten sposób podwyższa ryzyko raka piersi.

W ramach nowego, bardzo rozbudowanego studium analizowano dane niemal 110 tys. kobiet (109.672), uczestniczek Nurses' Health Study II, z okresu między 1989 a 2013 r. Naukowcy zestawiali zdjęcia satelitarne wykonane nocą z adresami kobiet. Brali też pod uwagę pracę na nocne zmiany. Po 2.187.425 osobolatach zidentyfikowano 3549 przypadków raka piersi.

Okazało się, że w przypadku kobiet z najwyższym poziomem zewnętrznego oświetlenia nocą (z górnego kwintyla) ryzyko raka piersi było aż o 14% wyższe niż u kobiet z dolnego kwintyla. Gdy rósł poziom nocnego oświetlenia, rósł także współczynnik zachorowalności na raka sutka.

Związek między oświetleniem zewnętrznym a rakiem piersi występował wyłącznie u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, byłych lub obecnych palaczek. Korelacja była silniejsza u kobiet pracujących na nocną zmianę, co sugeruje, że ekspozycja na oświetlenie zewnętrzne nocą i nocne zmiany przyczyniają się łącznie do ryzyka raka sutka (najprawdopodobniej zaburzając rytmy okołodobowe/zegar biologiczny). By potwierdzić rezultaty i sprecyzować mechanizmy, jakie mogłyby wchodzić w grę, należy, wg Amerykanów, przeprowadzić kolejne badania.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między obszarami silnie oświetlonymi nocą a pozostałymi istnieje jednocześnie takie mnóstwo innych istotnych róznic, że ta korelacja nie daje nawet nadziei na wykrycie jakiegoś związku przyczynowo-skutkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żal im było nie publikować wyników badań które zrobili i teraz nam żal, że to czytamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...