Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozległa wietnamska sieć handlowa sprzed kilku tysięcy lat

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego odkryli rozległą sieć handlową, która działała w Wietnamie ok. 3-4,5 tys. lat temu.

Nowe badanie pokazuje, że liczne osady w delcie Mekongu stanowiły część złożonego schematu produkcji i przepływu dużych ilości towaru.

Dr Catherine Frieman podkreśla, że ustalenia zmieniają dotychczasową wiedzę nt. kultury wczesnowietnamskiej. Wiedzieliśmy o krążeniu jakichś artefaktów, ale nowe dowody świadczą o dużej sieci handlowej, obejmującej zarówno wyspecjalizowanych producentów narzędzi, jak i wiedzę technologiczną. A to zupełnie zmienia postać rzeczy.

Nie chodziło o ludzi produkujących nieco więcej niż na własne potrzeby. To poważna operacja.

Dr Frieman, specjalistce od kamiennych narzędzi, pokazano kolekcję kamiennych obiektów ze stanowiska Rach Nui w Wietnamie Południowym. Okazało się, że kamienie młyńskie z piaskowca, które wykorzystywano m.in. przy produkcji obuchów toporów, pochodziły z kamieniołomu z górnego biegu rzeki Đồng Nai, oddalonego o ponad 80 km.

W regionie Rach Nui nie ma źródeł kamienia. Ludzie musieli więc go importować i obrabiać, by pozyskać artefakty. Stawali się ekspertami w produkcji kamiennych narzędzi, choć w pobliżu nigdzie go nie było.

W Wietnamie Południowym istnieją liczne stanowiska archeologiczne z neolitu, które są zlokalizowane relatywnie blisko siebie, ale znacznie się różnią pod względem kultury materialnej, a także metod budowy czy zaopatrzenia. To sugeruje, że społeczności, które w tym okresie założyły osady przy różnych dopływach i na wybrzeżu, szybko weszły na własne ścieżki społeczne, kulturowe i ekonomiczne. [Z czasem] połączyły je złożone sieci handlowe. W przypadku niektórych można mówić o przemieszczaniu materiałów i metod produkcji na dość duże odległości - opowiada dr Phillip Piper, który specjalizuje się w przejściu od polowania i zbieractwa do uprawy roli w południowo-wschodniej Azji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...