Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Działo elektromagnetyczne niemal gotowe do służby

Rekomendowane odpowiedzi

US Navy testuje obecnie działko elektromagnetyczne (railgun), które nadaje pociskowi energię 20 megadżuli i jest w stanie oddać 5 strzałów w ciągu minuty. Do końca roku liczba strzałów ma zostać zwiększona do 10, a w przyszłym roku energia pocisku ma wynieść 32 megadżule przy wielokrotnym oddawaniu strzałów. To oznacza, że pocisk o wadze 16 kilogramów będzie poruszał się z prędkością niemal Mach 6.

Prace nad działkiem elektromagnetycznym idą co najmniej zgodnie z przewidywaniami. Jeszcze w maju bieżącego roku przedstawiciele Marynarki Wojennej USA przewidywali, że do roku 2019 skonstruują działko zdolne do oddawania 10 strzałów na minutę, które będzie w stanie wytrzymać 1000 strzałów. Później trzeba będzie wymienić część elementów uzbrojenia. Gdy założenia te zostaną spełnione, działka trafią na kilka okrętów zdolnych do zapewnienia im odpowiedniej ilości energii. Wszystko wskazuje więc na to, że pierwsze działka nowego typu wejdą do uzbrojenia już w 2019 roku.

Pociski wystrzeliwane przez działko elektromagnetyczne mają niszczyć cel nie za pomocą niesionego ładunku wybuchowego, ale samą swoją energią. Niewielki, kilkudziesięciokilogramowy pocisk poruszający się z prędkością tysięcy kilometrów na godzinę będzie śmiertelnym zagrożeniem dla każdego celu. Będzie też znacząco tańszy od obecnie używanej broni. US Navy oblicza, że pojedynczy strzał z działa szynowego będzie kosztował około 25 000 dolarów. Średni koszt pocisku rakietowego to około miliona dolarów. Zatem działo szynowe odda około 1000 strzałów za obecną cenę wystrzelenia 25 rakiet.

Obecnie, po osiągnięciu poziomu 10 strzałów na minutę, specjaliści z US Navy skupiają się nie tylko na zwiększeniu liczby strzałów i energii pocisku, ale przede wszystkim na ulepszeniu samego działka. Chcą, by wytrzymywało one większą liczbę strzałów. Postęp widoczny jest gołym okiem. Pierwsze działa elektromagnetyczne nie nadawały się do użytku już po pierwszym strzale. Te obecnie testowane wytrzymują kilkaset strzałów. Amerykanie chcą osiągnąć poziom 1000 strzałów.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd tyle dymu?

To samo pytanie mi się nasuwa.

 

Nie od dziś jest popularnym powiedzenie : "Chcesz pokoju , szykuj się do wojny."

Wojna o pokój.

 

I jeszcze do redakcji. Czy chcąc obejrzeć materiał wideo na pełnym ekranie muszę przechodzić za każdym razem do YT? Po co wyłączacie kontrolkę pełnego ekranu? Wystarczy zmienić w linku jedną flagę i wszystko będzie cacy. Jeżeli macie z tego jakąś kasę (ee?) - OK, zrozumiem, ale jeśli nie ma za tym sensowych argumentów, to nie jestem w stanie pojąć takiej polityki uprzykrzania życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem skąd podniecenie railgunem. Przecież to nic przełomowego. Wciąż ten sam pocisk, jedynie metoda rozpędzania trochę inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja nie rozumiem skąd podniecenie railgunem. Przecież to nic przełomowego. Wciąż ten sam pocisk, jedynie metoda rozpędzania trochę inna.

...bo nie ten sam.

Bez ładunku wybuchowego, a co za tym idzie bez zapalnika (skomplikowane i drogie), bezpieczniejsze i łatwiejsze w przechowywaniu i w razie wypadku/trafienia, "bezterminowe" przechowywanie. Do tego bez ładunku miotającego, czyli to co wcześniej plus dużo mniejsze zapotrzebowanie na miejsce = więcej pocisków można zabrać. A skoro tańsze to łatwiej podjąć decyzję "fire" niż wcześniej po 1mln sztuka.

Do tego mach 6, ciężko tego uniknąć, od tego uciec, zdążyć w ogóle wykryć nadlatujące, a o zniszczeniu w locie nie wspomnę. Ciężko też wymyślić pancerz, który miałby to powstrzymać.

Gra jest warta świeczki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawne w tych railgunach jest to, że teraz na takim okręcie więcej miejsca zajmują zapasowe lufy niż amunicja. Wytrzymałość to chyba jedyna materiałowo-mechaniczna kwestia w tym projekcie. Szybkostrzelność jak rozumiem to "jedynie" problem źródła energii, czyli nie potrafią naładować szybciej akumulatorów, bo inaczej wystarczyłoby zrównoleglić część mechaniczną i strzelać na przemian różnymi lufami. No ale to raczej nie jest problem nagrzewania się, skoro strzelają raz na 12 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do tego mach 6, ciężko tego uniknąć, od tego uciec, zdążyć w ogóle wykryć nadlatujące, a o zniszczeniu w locie nie wspomnę. Ciężko też wymyślić pancerz, który miałby to powstrzymać. Gra jest warta świeczki...

Dużo zalet, ale nie manewruje czyli jednie do niszczenia  powolnych lub niemanewrujących celów. Nie wiem czy marynarka będzie jeszcze kiedyś prowadzić pojedynki artyleryjskie, ale przy zasięgu 200 mil i Mach 6 ciągle jeszcze są jeszcze minuty (200*1600/(6*340)) na manewr. O ile radar wykryje :)

Mnie bardziej cieszy możliwość wyrzucania niewielkich ładunków w przestrzeń kosmiczną. Jeśli udałoby się to tak zmodyfikować to nasze możliwości eksploracji zwiększyłyby się fantastycznie. Wiem ludzie źle znoszą przeciążenia, ale paliwo i materiały dadzą radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd tyle dymu?
To samo pytanie mi się nasuwa

 

Jak sama nazwa wskazuje jest to działo kolejowe. No nie do końca, ale są tam dwie szyny pod napięciem. Pociskiem może być cokolwiek, np. krowa. Też nie do końca, bo się rozciapka od przeciążenia, ale np. blok stali/betonu już tak. Pocisk jest osadzony w przewodzącym sabocie (sam pocisk także może być przewodzący), który zamyka obwód między szynami. Dym powstaje w wyniku przepływu prądu o natężeniu liczonym w megaamperach powodującego bardzo wysoką temperaturę i odparowanie samego pocisku/sabotu na styku, do tego dochodzi także tarcie.

 

Po co wyłączacie kontrolkę pełnego ekranu?

 

Nie wiem. Zgłaszałem to wieki temu Webby'emu. Spróbuję zaraz sam zobaczyć jak działa osadzanie. O tym, że to celowo tak jest zrobione nic mi nie wiadomo.

 

Nope, raczej nic nie poradzę na to. To po stronie CMS. To tam nie dodaje „fs=1”.

Edytowane przez wilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
Jak sama nazwa wskazuje jest to działo kolejowe. No nie do końca, ale są tam dwie szyny pod napięciem.

 

Dlatego jest to działo szynowe.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Railgun

 

Ed. Ciekaw jestem źródła zasilania. Co to za ustrojstwo daje takie prądy? Opór wewnętrzny naprawdę znikomy (wiem, odpowiednia bateria klasycznych akumulatorów wystarczy ;)).

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Nie będę się upierał (bo czasu brak :/), ale podejrzewam, że chodzi o prąd tętniący (choć nie jestem pewien). Czyżby "elektryków" na Forum zabrakło? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem. Zgłaszałem to wieki temu Webby'emu. Spróbuję zaraz sam zobaczyć jak działa osadzanie. O tym, że to celowo tak jest zrobione nic mi nie wiadomo. Nope, raczej nic nie poradzę na to. To po stronie CMS. To tam nie dodaje „fs=1”.

Dzięki. Rzadko zaglądam na techniczną cześć serwisu, więc nawet jeśli było o tym, to miało wszelkie szanse umknąć mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...