Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Komplet aż 7 kwiatów sprzed 100 mln lat

Rekomendowane odpowiedzi

Przechodząc 100 mln lat temu przez las sosnowy, triceratops lub tyranozaur strącił 7 kwiatków, dzięki czemu uległy one fosylizacji w birmańskim bursztynie i właśnie zostały odkryte przez paleontologów. Duet z Uniwersytetu Stanowego Oregonu zidentyfikował je jako nowy gatunek - Tropidogyne pentaptera.

Prof. George Poinar Jr. podkreśla, że to pierwszy przypadek, kiedy w ramach jednego badania wskazano aż 7 kompletnych kwiatów w tym wieku. Ponieważ mają one od 3,4 do 5 mm średnicy, trzeba je było badać pod mikroskopem.

Bursztyn tak dobrze utrwalił części kwiatów, że wydaje się, że dopiero co zerwano je w ogrodzie. Dinozaury mogły potrącić gałęzie, z których kwiatki spadły wprost do żywicy araukarii [...]. Araukarie są spokrewnione ze współczesnymi agatisami z Nowej Zelandii i Australii (agatisy wytwarzają specjalną żywicę, która opiera się wietrzeniu) - wyjaśnia Poinar.

Nowy gatunek należał do rodziny radziliszkowatych (Cunoniaceae). Poinar uważa, że T. pentaptera rósł w lesie deszczowym. Pokrojem i wzorcem żyłkowania skamieniały kwiat bardzo przypomina przedstawicieli rodzaju Ceratopetalum z dzisiejszej Australii i Papui-Nowej Gwinei.

Co łączy bursztyn z Mjanmy z Ceratopetalum ze znajdującej się za oceanem Australii? Wg Poinara, odpowiedź jest prosta, zważywszy na historię geologiczną tych regionów. Prawdopodobnie stanowisko z bursztynami z Mjanmy stanowiło część Indii (Greater India), które oddzieliły się od Gondwany i podryfowały do południowej Azji [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...