Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Project Dumbo. Po co CIA dostęp do kamer i mikrofonów?

Rekomendowane odpowiedzi

WikiLeaks opublikowało kolejny zestaw dokumentów CIA o nazwie Vault 7. Tym razem dowiadujemy się o Project Dumbo, w ramach którego Agencja zyskiwała dostęp do mikrofonów i kamer internetowych. Narzędzia stworzone w ramach tego projektu nie tylko potrafiły wykryć dowolne urządzenie podłączone do internetu, ale CIA zyskiwała do nich również dostęp i mogła np. usuwać lub uszkadzać nagrania wykonane za pomocą kamer. WikiLeaks opublikowało instrukcję użytkownika dla trzech wersji Dumbo. Najnowsza z nich jest datowana na czerwiec 2015 roku.

Zainstalowanie Dumbo wymagało wcześniejszego uzyskania fizycznego dostępu do komputera i uprawnień administratora. W przeciwieństwie do wielu innych programów używanych przez CIA Dumbo nie było wykorzystywane do szpiegowania, a do wykrywania i niszczenia nagrań.

W dokumentacji dla Dumbo 3.0 czytamy: Dumbo uruchamiane jest na celu, do którego mam fizyczny dostęp, wycisza wszystkie mikrofony, wyłącza wszystkie adaptery sieciowe, zatrzymuje wszystkie procesy związane z nagrywaniem za pomocą kamery oraz informuje swojego operatora, gdzie procesy te dokonywały zapisu, dzięki czemu możliwe jest selektywne uszkadzanie lub usuwanie plików. Dumbo działa na komputerach z systemem Windows, z wyjątkiem 64-bitowego Windows XP i wersji wcześniejszych od XP. Szkodliwe oprogramowanie instalowane było z klipsu USB, a zarażaniem docelowych maszyn zajmowała się PAG (Physical Access Group), wyspecjalizowana grupa działająca w ramach CCI (Center for Cyber Intelligence), której zadaniem jest uzyskiwanie fizycznego dostępu do komputerów podczas operacji w terenie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×