Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy podgatunek czeka na ofiary w unikatowej pozycji

Rekomendowane odpowiedzi

Polując z zasadzki, nowo zidentyfikowany podgatunek pęza dwubarwnego (Hydrophis platurus xanthos) przyjmuje nietypową pozycję. Populacja węży z Golfo Dulce, niewielkiej zatoki Oceanu Spokojnego u południowych wybrzeży Kostaryki, oportunistycznie żeruje na drobnych rybach. Poskręcane sinusoidalnie węże unoszą się na wodzie, zwisając głową w dół z otwartym pyskiem.

Autorami artykułu z pisma ZooKeys są Brooke Bessesen z Phoenix Zoo oraz dr Gary Galbreath z Northwestern University i Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.

W porównaniu do pęza dwubarwnego, H. platurus xanthos żyje w znacznie bardziej nieprzyjaznym środowisku. Wody zatoki są cieplejsze, często turbulentne, a poziom rozpuszczonego tlenu spada okresowo do skrajnie niskiego poziomu. Terytoria H. platurus xanthos i H. platurus dzieli ok. 22 km.

Chcąc nie chcąc, H. platurus xanthos wyewoluował do polowania nocą, a jaśniejsze (żółte) ubarwienie pomaga w termoregulacji (ponieważ w 1971 r. naukowcy wykazali, że górna letalna temperatura dla pęza wynosi 33°C, a temperatura powierzchni wody w Golfo Dulce może sięgać nawet 32,5°C, wydaje się, że jaśniejsze ubarwienie nowego podgatunku pozwala sobie radzić z takimi warunkami).

Duet biologów opisał nowy podgatunek z wewnętrznego basenu Golfo Dulce, bazując na danych zebranych w latach 2010-17 dla 154 okazów (123 żyjących na wolności i 31 muzealnych). H. platurus xanthos jest mniejszy od H. platurus i niemal całkowicie żółty.

Amerykanie podkreślają, że biorąc pod uwagę, iloma cechami różnią się pęz dwubarwny i H. platurus xanthos, może się okazać, że de facto mamy do czynienia z dwoma gatunkami.

Bessesen i Galbreath apelują, by podjąć kroki w kierunku ochrony nowego podgatunku. Zasięg jego występowania to zaledwie 320 km2, w dodatku znajduje się na niechronionym obecnie obszarze. Wężowi może grozić wyginięcie, zwłaszcza że piękna żółta barwa wabi odławiaczy. Poza tym H. platurus xanthos już teraz żyje w górnych rejestrach tolerancji temperaturowej, przez co jest szczególnie podatny na ocieplenie klimatu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polując z zasadzki, nowo zidentyfikowany podgatunek pęza dwubarwnego

Nie wiem co to ten "pęz", ale podoba mi się :-)

Sprawdziłem. Są takie zwierzęta jak pęzy. Tylko nie wiem, czy tak nazywa się wszystkie węże morskie, czy tylko pewne podgatunki? Nie mam za bardzo teraz czasu drążyć ten temat.

Edytowane przez Sławko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sprawdziłem. Są takie zwierzęta jak pęzy.

A dlaczego nie pęze? Nie pytam złośliwie - nie znalazłem odmiany.

BTW w słowniku przeglądarki nie ma słowa pęz. :D

 

Zachwyciło mnie "żerowanie oportunistyczne", piękny eufemizm na określenie skrajnego lenistwa. Nic nie robi tylko wisi głową w dół, nawet temperaturę reguluje pasywnie. Nic dziwnego, że zagrożony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Może pęzowie? ;)

Postawiłbym jednak na pęzy. WhizzKid, może jakaś prosty argument?

 

 

 

Nic dziwnego, że zagrożony ;)

Odnoszę wrażenie, że mamy wiele wspólnych genów, ale na zagrożonych nie wyglądamy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odnoszę wrażenie, że mamy wiele wspólnych genów, ale na zagrożonych nie wyglądamy.

Bo my ewolucyjnie wytworzyliśmy system zasiłków. Ale temperaturę to jednak aktywnie regulujemy. Tak nam się spodobało, że całemu globu (;)) podnieśliśmy i oportunista pęz nie nadążył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astro. Wikipedię to ja znam i pierwsze swoje kliki skierowałem właśnie tam. Ale dzięki za te linki, może ktoś skorzysta.

Co do odmiany, to przydał by się tu jakiś "Miodek" (wielki szacunek Panie Profesorze). Ale wydaje mi się, że stosowanie tu analogii typu "wąż, węże" nie zadziała. Zauważcie, że w słowie węże zmienia się także samogłoska z "ą" na "ę". Tu zaś mamy "pęz", więc będą "pęzy", bo chyba raczej nie "pąze", ani nie "pęze".
Ostatnie dwa słowa "pąze" i "pęze" mój słownik w Fedorze podkreśla mi czerwonym wężykiem ;), a słowo "pęzy" akceptuje  :D

Edytowane przez Sławko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A dlaczego nie pęze? Nie pytam złośliwie - nie znalazłem odmiany.

Coś jednak daje się znaleźć: https://sjp.pl/p%C4%99z

 

Po rozwinięciu słowa (strzałka w dół) wyświetla się też odmiana.

Edytowane przez darekp
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Astro. Wikipedię to ja znam i pierwsze swoje kliki skierowałem właśnie tam.

 

Jak zacytowałem, jest tam właśnie odpowiedź na Twoje pytanie. Nie wszystkie węże morskie to pęże. ;)

 

Darku, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Jajcenty. Muszę przyznać, że żałuję, iż reguluję (całkiem niechcący) ciepłotę ciała. Właściwie też wiszę głową w dół w wannie. Pełnej oczywiście zimnej wody…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Coś jednak daje się znaleźć: https://sjp.pl/p%C4%99z
 

No jak się używa duckduckgo to jest trudniej ;) czasami uważa, że francuskie wyniki są dla mnie najlepsze. Przyznam też, że nie miałem czasu i się nie przyłożyłem.

 

 

 

Właściwie też wiszę głową w dół w wannie. Pełnej oczywiście zimnej wody…

Ciekawe, A wytrzymasz do Świąt? No wiesz, szansa na rybkę w wannie wzrasta dopiero gdzieś w grudniu. Schudniesz, zmarniejesz i wyjdzie na to oportunistyczne żerowanie jest strasznie energochłonne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No jak się używa duckduckgo to jest trudniej

Ja tę stronę znam nie dzięki Google, ale dzięki pogrywaniu od czasu do czasu w Literaki ;) Ale rzeczywiście, SJP jest drugi na liście wyników wyszukiwania, gdy wpisać "pęz". Wygląda na to, że jednak idealizm Astro w sprawie otwartości kodu nie zawsze się sprawdza - zamkniętoźródłowa wyszukiwarka lepiej sobie radzi od częściowo otwartoźródłowej alternatywy ;)

Edytowane przez darekp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
Ciekawe, A wytrzymasz do Świąt?

 

Do Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum z pewnością. Nie wiem, czy woda wytrzyma. ;)

Wychynąłem właśnie na papierosa – takie phuuuu żarem po oczach – a tu motylki (bielinki) się pier… gonią. Ciężko być jednak stałocieplnym… ;)

 

Schudniesz, zmarniejesz i wyjdzie na to oportunistyczne żerowanie jest strasznie energochłonne.

 

Może i by się przydało. Spalić te zbędne złogi i z radością spojrzeć w lustro… ;)

 

Ale rzeczywiście, SJP jest drugi na liście wyników wyszukiwania

 

No u mnie wiki, sjp, pwn… ;)

Wiesz chyba od czego zależy kolejność na liście. :)

 

Ed. Wie ktoś może, co robi pani Magda G.? Zaczął się już sezon na kryla?

 

 

Wygląda na to, że jednak idealizm Astro w sprawie otwartości kodu nie zawsze się sprawdza

 

To zależy, czego szukasz. Wpisz "d*pa". Na szóstej pozycji z google masz już allegro. :D

Na duckduckgo na szóstej pozycji: d*pa - definicja, synonimy, przykłady użycia. W końcu: kto co lubi. ;)

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...