Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Warstwa DNA chroni skórę przed ultrafioletem

Recommended Posts

Nałożona na skórę warstwa krystalicznego DNA nie tylko chroni tym lepiej, im dłużej jest wystawiona na działanie słońca, ale także zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie – informuje pismo „Scientific Reports”.

Nietypowy sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV opracowali naukowcy z Binghamton University w Nowym Jorku.

Wiadomo, że ultrafiolet może uszkadzać DNA w komórkach, co prowadzi do starzenia się skóry. Zespół prof. Guya Germana posłużył się warstwą wyizolowanego DNA, które "bierze na siebie" szkodliwe promieniowanie, nie dopuszczając go do skóry.

Cienka warstwa krystalicznego DNA jest przezroczysta, a pod wpływem promieniowania staje się coraz mniej przepuszczalna dla ultrafioletu. Im dłużej przebywałaby na plaży nasmarowana kremem z DNA osoba, tym lepiej byłaby chroniona przed słońcem. Dodatkowym plusem jest wiązanie przez warstwę DNA wody, a co za tym idzie – nawilżanie skóry.

Zdaniem autorów badań warstwa DNA mogłaby także - jako opatrunek - chronić rany w nieprzyjaznym środowisku, dzięki swojej przezroczystości pozwalając na wzrokową kontrolę ich stanu, chroniąc przed słońcem i zapewniając sprzyjającą gojeniu wilgotność.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...