Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nanocząstki z kurkuminą zwalczają lekooporną neuroblastomę

Rekomendowane odpowiedzi

Nanocząstki z kurkuminą, żółtym barwnikiem występującym w kłączach kurkumy, czyli ostryżu indyjskiego, można wykorzystywać do niszczenia lekoopornych komórek nerwiaków zarodkowych (łac. neuroblastoma).

Nerwiaki zarodkowe wysokiego ryzyka mogą być oporne na tradycyjne leczenie [...]. To badanie demonstruje nową metodę leczenia guzów, bez toksyczności typowej dla agresywnej terapii, która może mieć także odroczony wpływ na zdrowie pacjentów - opowiada dr Tamarah J. Westmoreland.

Nerwiaki zarodkowe wywodzą się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Guz najczęściej rośnie w rdzeniu nadnercza. Neuroblastomy wysokiego ryzyka są trudne do wyleczenia; z większym prawdopodobieństwem stają się oporne na tradycyjne terapie albo nawracają.

Podczas badań wykazano, że kurkumina ma dobre właściwości przeciwnowotworowe. Cechuje ją jednak słaba rozpuszczalność i stabilność, co ogranicza zastosowania medyczne. Ostatnio naukowcy z Nemours Children's Hospital i Uniwersytetu Centralnej Florydy odkryli, że kurkuminę można dostarczyć do guzów za pośrednictwem nanocząstek. Potrzeba dalszych badań, ale mamy nadzieję, że nasze ustalenia pozwolą opracować skuteczniejszą terapię tej wyniszczającej choroby - podkreśla prof. Sudpita Seal.

Podczas eksperymentów nanocząstki tlenku ceru (CeO2) z ładunkiem kurkuminy powlekano dekstranem. Ich działanie testowano na 2 liniach komórkowych: bez i z amplifikacją, czyli zwielokrotnieniem liczby kopii protoonkogenu N-myc (MYCN). Okazało się, że rozwiązanie prowadziło do znacznego obumierania (apoptozy) komórek nowotworu, zaś szkodliwość dla zdrowych komórek była znikoma. Co ważne, nanocząstki z kurkuminą silniej oddziaływały na komórki MYCN.

Eksperymenty prowadzono na komórkach chorych dzieci. Amerykanie myślą już o kolejnym kroku: połączeniu nanocząstek z kurkuminą z mikro-RNA i badaniach na modelu zwierzęcym, tak by pokierować cząstkę do guza.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...