Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiny rozwijają technologie wystrzeliwania rakiet kosmicznych z morza

Recommended Posts

Chiny zapowiedziały rozwój technologii wystrzeliwania rakiet kosmicznych z platform morskich. Ma to pozwolić na rozwinięcie oferty komercyjnych lotów towarowych wykonywanych za pomocą rakiet Długi Marsz.

Tang Yagang, wicedyrektor wydziału lotniczego i kosmicznego w Instytucie Nr 1 Chińskiej Korporacji Nauki i Technologii Lotniczej i Kosmicznej stwierdził, że sama technologia nie jest trudna do opracowania, a odpowiednią platformę może zbudować na zmodyfikowanych frachtowcach o wyporności 10 000 ton. Podczas startów z morza wykorzystywane będą rakiety na paliwo stałe, które nie są tak uzależnione od odpowiedniej infrastruktury w miejscu startu, jak rakiety na paliwo ciekłe. Pierwsze testy odbędą się już w bieżącym roku, a Tang ma nadzieję, że Chiny będą mogły zaoferować komercyjne loty w roku 2018.

Do tego czasu rakieta Długi Marsz będzie zdolna do wyniesienia 500-kilogramowego ładunku na znajdującą się na wysokości 500 kilometrów orbitę heliosynchroniczną o inklinacji 0-10 stopni.

Fu Zhiheng, wicedyrektor generalny China Great Wall Industry Corporation przypomina, że kraje położone w pobliżu równika coraz częściej są zainteresowane wystrzeliwaniem satelitów. Im bliżej równika wystrzeliwujemy satelitę, tym mniej siły nośnej tracimy i tym mniejsze są koszty – dodaje Fu. Menedżer przypomniał, że dotychczas za pomocą rakiet Długi Marsz wykonano 60 komercyjnych lotów na potrzeby krajowych i zagranicznych klientów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...