Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czysta energia z pandy

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu miasta Datong w prowincji Shanxi zbudowano 50-MW elektrownię słoneczną w kształcie pandy (1. etap realizacji projektu zakończył się 30 czerwca). Instalacja powstała pod egidą Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Farma ma nieco powyżej 100 ha powierzchni. Ciemne części niedźwiedzia tworzą moduły fotowoltaiczne wykonane z monokrystalicznych ogniw krzemowych, zaś białe - ogniwa cienkowarstwowe.

Panda to nie tylko grupa paneli słonecznych. Ma się tu mieścić także centrum edukacyjne. Dzieci z całych Chin będą zapraszane na obozy letnie, podczas których eksperci opowiedzą im o korzyściach wynikających z tzw. czystych technologii i zrównoważonego rozwoju. UNEP i China Merchants New Energy wspominają też o konkursach innowacyjnego dizjanu.

UNDP i China Merchants New Energy Group (największy udziałowiec operatora Panda Green Energy) podpisały porozumienie w sprawie pandzich elektrowni we wrześniu zeszłego roku.

Elektrownia ma być w przyszłości jeszcze większa i zapewniać jeszcze większą moc (100 MW). W ramach inicjatywy Panda 100 firma Panda Green Energy planuje budowę farm słonecznych w państwach objętych inicjatywą władz chińskich "Jeden Pas, Jedna Droga" (One Belt, One Road). W 1. rzędzie mówi się o elektrowniach-pandach na Filipinach i Fidżi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Ująłbym to bardziej poprawnie politycznie: dziećmi będzie się czyściło panele z kurzu. :D

Choć kto wie, czy po szumnym programie Chin nie będzie się czyściło pandami…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Niewątpliwie. Tylko czysta względem czego? :)


U nas energia będzie najczystsza. Niekoniecznie tani, ale hamerykanski gaz. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Znowu nadajesz tu politykę?
Policzmy: minęło 31 godzin. Tym razem coś dłużej z przekazem zeszło :D Mniej płacą?

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzieci będą czyściły panele z kurzu? :D

Panele ustawione pod kątem większym niż 25 stopni podlegają samoczyszczeniu przy pierwszym lepszym deszczu. Na dachach u Niemców nikt ich nie czyści przez lata. Kiedyś je tam zakładałem i mam parę u siebie na dachu. Spadek produkcji energii paneli jest większy od starzenia się modułów niż od zabrudzenia. Ciekawi mnie po co układali taki wzorek. Komplikuje to tylko okablowanie i ich łączenie.

Edytowane przez gucio222

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba niekoniecznie komplikuje. Zależy od wielkości elementów, zgaduję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba niekoniecznie komplikuje. Zależy od wielkości elementów, zgaduję.

Druga rzecz Thikim która mnie nurtuje jako zwolennika rozsądnych rozwiązań to po co kładą fotowoltaikę w terenie który nadaje się pod uprawę lub las , a tak to wygląda ze zdjęć. To jak uprawy pod biopaliwa które jałowią tylko grunty. Chińczycy zaczęli fajny projekt parę lat temu https://www.seeker.com/massive-solar-power-plant-going-up-in-china-1770097642.html . Pustynia  Gobi i tak się do niczego nie nadaje więc można ją pokryć po horyzont panelami bez większych rozterek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
Napisano (edytowane)
Policzmy: minęło 31 godzin

Czas to pieniądz. Liczę, i widzę NIC, czyli kupę.

 

Tym razem coś dłużej z przekazem zeszło :D Mniej płacą?

Nie wiem jak Tobie, ale podkreślałem już nie raz, że jestem na KW WOLONTARIUSZEM. Czy piszę do płatnego trolla?

 

Panele ustawione pod kątem większym niż 25 stopni podlegają samoczyszczeniu przy pierwszym lepszym deszczu.

Deszcze na Saharze to codzienność. Tam, gdzie oczyszczanie "by rain" będzie idealne, opłacalność paneli może być dyskusyjna…

 

Kiedyś je tam zakładałem i mam parę u siebie na dachu,

Legalnie? Bo wiesz, mogą Cię przez KW namierzyć…

 

Spadek produkcji energii paneli jest większy od starzenia się modułów niż od zabrudzenia.

Pewnie jestem głupi, bo KOMPLETNIE nie rozumiem. Ty to rozumiesz? Jeśli tak, to proszę o jakiś manual…

 

Druga rzecz Thikim która mnie nurtuje jako zwolennika rozsądnych rozwiązań

Pogadałbym chętnie, ale poproszę o definicję (by YOU) wytłuszczonego i podkreślonego zwrotu.

 

Ed. Gucio i Thikim. ODBYLIŚCIE już jakąś naradę jak mi przywalić? Jeśli nie, to polecam. :)

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie jestem głupi, bo KOMPLETNIE nie rozumiem. Ty to rozumiesz? Jeśli tak, to proszę o jakiś manual…

No cóż, rozumiem samokrytykę. Dlatego gdzieś tam kiedyś napisałem że forum na KW jest dla ludzi inteligentnych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

No cóż, rozumiem samokrytykę.

Nie, nie rozumiesz. Gdybyś rozumiał, sięgnąłbyś po młotek by pacnąć się w czoło. Cóż, dobre intencje rozumiem. :)

 

 

 

Dlatego gdzieś tam kiedyś napisałem że forum na KW jest dla ludzi inteligentnych :)

Zgadzam się, ale cóż tu robisz w takim razie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jestem głupi, bo KOMPLETNIE nie rozumiem. Ty to rozumiesz? Jeśli tak, to proszę o jakiś manual…

OK Astro. Rozumiem trudność. Podaję tobie dla ułatwienia link. Jestem zawsze pomocny :)

https://www.google.pl/search?q=google+photovoltaic&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=oARgWZfFHfSv8wfSj7e4Cw#q=google+photovoltaic+manuals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Również wyciągnę do Ciebie dłoń. Polecam, choć nie podlinkuję, bardzo proste zapytanie. Specjaliści mogą Cię wyleczyć, bo ja się poddaję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
to po co kładą fotowoltaikę w terenie który nadaje się pod uprawę lub las , a tak to wygląda ze zdjęć

Podejrzewam że chodzi trochę o promocję. Ma ładnie wyglądać. Jako "zielona energia" ma się wpasowywać w zieloność.

Promocja jest ważnym składnikiem polityki.

 

 

Specjaliści mogą Cię wyleczyć, bo ja się poddaję.

Rozumiem że musisz odreagować czwartek :)

 

 

Ed. Gucio i Thikim. ODBYLIŚCIE już jakąś naradę jak mi przywalić?

Nie biję totalnej opozycji :) Potem byś latał po netach i płakał i chwalił się że Cię pobito za przekonania. No i nie wypada też bić starców. Też kiedyś będę starcem. Też kiedyś mogę oszaleć na starość. U mnie tak mawiają starsi że jak młodzi zaczną o nich mówić: "Co ten beton pierd..." to czas odejść.

To jest właśnie ten honor o jakim pisałeś że nie masz :)

Znasz się na astronomii i pokrewnych. Szkoda że tak mało się w tych tematach wypowiadasz. Za to dużo w tematach polityki. Starość jak widać to nie jest radość.

Stąd jest powiedzenie: nie ma głupca nad starego głupca.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No niezwykły widok ta panda a lotu ptaka. Ale w Polsce również można zobaczyć bardzo abstrakcyjne i egzotyczne widoki. Np. furmankę pełną wyngla ciągniętą przez konika, przez środek Katowic :D

A co do polityki,religii i innych gusłów to ty Thikim równie dużo masz do powiedzenia co Astro. Jest sezon na pielgrzymki, załóż trampki,maszeruj i nauczaj inne owieczki w stadzie. Tam poklask masz gwarantowany.

Edytowane przez tempik
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sezon na pielgrzymki, załóż trampki,maszeruj i nauczaj inne owieczki w stadzie. Tam poklask masz gwarantowany.

Chłopie, ani ja ani Thikim nie zaczynyamy tu dysput religijnyc .  To wyznawcy religii ateistycznej mają jakieś fobie i słyszą głosy :) Z thikimem próbujemu tu normalnie dyskutować.

A Polska jast naprawdę ładnym krajem który ateiści i lewacy próbowali zaorać przez 50 lat komuny. Ładne są rówież koniki i furmanki.  Musisz wyjść z domu, a zobaczysz.

Astro róznież polecam przestać palić syfem w piecu, a zza mgły smogu zobaczy po chwili ładny kraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz sorry ja tylko na temat. A po kropce sapiesz jakieś bzdury o lewakach i ateistach i o tym jak zniszczyli kraj. Za chwilę znowu zachwycasz się pięknem Polski. Kto i kiedy ją odbudował? Wiem, wiem, Polskę po wojnie odbudował w 2016r Żyd który w latach 90 ochrzcił się widząc co daje bozia w klapie marynarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panele ustawione pod kątem większym niż 25 stopni podlegają samoczyszczeniu przy pierwszym lepszym deszczu. Na dachach u Niemców nikt ich nie czyści przez lata. Kiedyś je tam zakładałem i mam parę u siebie na dachu. Spadek produkcji energii paneli jest większy od starzenia się modułów niż od zabrudzenia. Ciekawi mnie po co układali taki wzorek. Komplikuje to tylko okablowanie i ich łączenie.

Chiny to nie Niemcy. Niedawno była o tym notka na Kopalni: http://kopalniawiedzy.pl/energetyka-sloneczna-panele-sloneczne-zanieczyszczenie-wydajnosc,26640

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to Niemcy mają szczęście. Ciekawe badania. Z tego co wiedzę po moich panelach to Polska też jest w szczęśliwym położeniu pod względem wzpółczynnika zanieczyszczeń. W każdym razie w wielkopolsce na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na dzisiejsze wskazania czujników pm10 i pm2.5 w okolicy Poznania to rzeczywiście jest dobrze. Ale sprawdź mapę już za 3 miesiące to zobaczysz jakie to szczęście porównując do Europy czy nawet całego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...