Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Magnetyczna winda Multi porusza się w pionie i poziomie

Rekomendowane odpowiedzi

Firma ThyssenKrupp zrealizowała swoją zapowiedź z 2014 roku i zaprezentowała pierwszą windę, która może poruszać się w pionie i poziomie. Urządzenie wykorzystuje silniki liniowe, podobne do tych wykorzystywanych w maglevie i HyperLoop.

Pierwsza demonstracja windy Multi odbyła się w wieży w Rottweil. Jak widać na materiale wideo, do kabiny nie są podłączone żadne kable. Winda porusza się na szynach działających jak silnik liniowy, a przyspieszenie zyskuje dzięki polom magnetycznym. Gdy winda zatrzymuje się na piętrze, szyny mogą zmienić położenie i kabina może przemieszczać się np. nie w górę lub w dół, a w lewo lub prawo.

ThyssenKrupp uważa, że w budynku można by umieścić liczne szyby wind, a oprogramowanie tak dobierałoby trasy poszczególnych kabin, by zaoszczędzić czas ludzi i unikać przestojów. Nowa winda rozwiąże też problem transportu w wysokich budynkach. Obecna technologia pozwala na bezpieczne uniesienie windy na kablach na wysokość do 490 metrów, w wysokich budynkach stosuje się zatem cały system wind. Multi nie tylko pozwoli na poradzenie sobie z tym problemem, ale umożliwi również zaoszczędzenie miejsca i da architektom większą swobodę w projektowaniu budynków.

Jeden z niemieckich deweloperów. OVG Real Estate, już zapowiedział instalację nowej windy w budynku East Side Tower w Berlinie. Niestety Multi w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nie trafi do zbyt wielu budynków. System ThyssenaKruppa jest bowiem pięciokrotnie droższy niż standardowe windy.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z najbardziej oczywistych metod poruszania się wind, a dopiero teraz ktoś to zrealizował...

I teraz już nie ma problemu długości lin przy windzie kosmicznej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

edna z najbardziej oczywistych metod poruszania się wind, a dopiero teraz ktoś to zrealizował...

Wiszenie dla windy, turlanie po szynach dla wózka wydaje mi się bardziej oczywiste. Wiszenie na sznurku czy stanie na szynach jest w miarę za darmo, podczas gdy lewitacja magnetyczna sporo kosztuje i dalej wymaga sporych przygotowań infrastrukturalnych.

W jaki sposób usuwa to problem liny w windzie kosmicznej? Chcesz wisieć w polu magnetycznym Ziemi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, najbardziej podoba mi się koncept kilku wind w jednym szybie. W dużych budynkach mimo 10-15 szybów i tak często trzeba wieki czekać na windę. Podejrzewam, że koszt samej windy to ułamek kosztu szybu. Mniejsza ilość pionowych szybów uprości konstrukcję budynku. Więc myślę, że przy nowych wieżowcach szybko znajdą chętni.

 

@pogo - jaaaaaaasne, a co z szynami ?  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Eee tam. Nie chodzi nawet o to, że urządzenia mechaniczne bywają zawodne (ktoś nie miał ciekawej przygody z windą? Osobiście miałem nawet trzykrotnie :)), ale jak coś nie pyknie, to pewnie okaże się, że programiści byli zbyt słabo opłacani… ;):P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście lewitacja magnetyczna to nieco niepewna sprawa w przypadku windy. Lepiej bym się czuł gdyby winda jeździła mechanicznie po szynach i miała silniki, które bez dopływu zasilania zwyczajnie stoją.

 

 

 

@pogo - jaaaaaaasne, a co z szynami ? 
I tak trzeba zrobić szyb windy, a szyny mogą być jego elementem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pierwsza demonstracja windy Multi odbyła się w wieży w Rottweil"

Znaczy się tam puszczono prezentację wideo? :D

 

a dopiero teraz ktoś to zrealizował...

A kto jeśli można  wiedzieć?

W filmach to już wcześniej realizowano i to bardziej odjechane projekty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lewitacji magnetycznej podejrzewam jednak, że blokują windę mechanicznie przy każdym zatrzymaniu, wymogi bezpieczeństwa, choćby zanik prądu, etc.

 

Ta prezentacja uświadomiła mi ciekawe ograniczenie tego rozwiązania. Szyb poziomy uniemożliwia przejście na drugą stronę budynku. Konstrukcja windy/szybu raczej uniemożliwia też drzwi z drugiej strony, więc albo szyby dają przy ścianie zewnętrznej (plecami), ale tracą wtedy na tej wysokości okna albo musisz obchodzić szyb dookoła (bo biuro masz nie po stronie wyjścia z windy tylko po drugiej).

Jeśli szyby są blisko siebie to pół biedy, krótki odcinek do obejścia, ale jak będą tak jak na tej prezentacji np. pomiędzy "wieżami" budynku, to mamy problem. Chyba, że dorzucą ruchome chodniki albo dadzą schody i obchodzić się będzie górą/dołem.

EDIT: Mam też inne rozwiązanie. Na niektórych piętrach winda/szyna mogłaby mieć coś w rodzaju pętli tramwajowej, zawracać o 180 stopni, podjechać o piętro wyżej i tam wysadzać pasażerów z drugiej strony. Chociaż te ewentualne schody wydają się bardziej praktyczne :)

Edytowane przez radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzeba zrobić szyb windy, a szyny mogą być jego elementem.

Mój komentarz dotyczył twojego posta i części z linami windy kosmicznej. 

Widzę, że nie załapałeś - lina w takiej windzie pełni rolę szyn, winda nie będzie przez nią ciągnięta tylko będzie po niej jeździć, bez względu na technologię w tym przypadku bez szyny/liny się nie obędzie.

 

@Astro - bez problemu można zrobić system zabezpieczeń mechanicznych.np. hamulce bezwładnościowe, które automatycznie zaskakują po utracie zasilania.

Edytowane przez rahl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widzę, że nie załapałeś

coś mi się wydaje, że to Ty nie załapałeś ironii pogo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

I tak trzeba zrobić szyb windy, a szyny mogą być jego elementem.

 

Gdzie tu widzisz ironię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liny z założenia wiszą i obciążają elementy nośne. Szyny są sztywne i same mogą stanowić element nośny, więc nie nadal wiem o co Ci chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szyny są sztywne i same mogą stanowić element nośny, więc nie nadal wiem o co Ci chodzi..

W kontekście windy kosmicznej, do głowy przychodzą myśli na temat szyn o długości 36 kkm  postawionych pionowo. teraz intensywnie myślę o różnicach między rozciąganiem a ściskaniem, zginanie pewnie też będzie ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale te same siły będą działać na całą konstrukcję, więc szyny mogą być elementem całego rusztowania, więc trochę inaczej się je dodaje do obciążenia całości konstrukcji niż liny, które tylko wiszą, a nic nie wspierają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liny z założenia wiszą i obciążają elementy nośne. Szyny są sztywne i same mogą stanowić element nośny, więc nie nadal wiem o co Ci chodzi...

Chodziło mi o to, że skomentowałem (żartobliwie zresztą) twój komentarz(żartobliwy) o tym, że teraz winda kosmiczna nie będzie potrzebować liny. I tak się zaczęło to całe piętrowe nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na niektórych piętrach
masz na myśli piętra techniczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tylko techniczne czy też użytkowe, bo nie uważam tego rozwiązania za dobry pomysł, za dużo komplikacji. Po prostu zauważam, że istnieje techniczna możliwość obrócenia takiej windy. Czy będzie potrzeba, raczej wątpię, pewnie dadzą te schody (albo i nie) i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...