Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Hałas związany z transportem zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy

Recommended Posts

Hałas związany z transportem zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Ponieważ nie wyjaśniono wielu aspektów wpływu hałasu związanego z transportem na zdrowie, od 2014 r. w ramach studium SiRENE (Short and Long Term Effects of Transportation Noise Exposure) multidyscyplinarny zespół szwajcarskich naukowców analizuje jego krótko- i długoterminowe oddziaływania na szwajcarską populację.

W przypadku zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych na pierwszy plan wybija się ruch samochodowy. Ryzyko zgonu w wyniku zawału rośnie bowiem o 4% na każdy 10-decybelowy wzrost natężenia hałasu z drogi. Naukowcy zaobserwowali także, że hałas uliczny podwyższa ryzyko nadciśnienia i niewydolności serca.

Szczególnie ważne są najprawdopodobniej incydenty, które w nocy regularnie zaburzają sen. Próg negatywnego wpływu na zdrowie jest niższy niż dotąd sądzono - podkreśla prof. Martin Röösli z Uniwersytetu w Bazylei.

Okazuje się także, że hałas związany z transportem wpływa nie tylko na choroby sercowo-naczyniowe, ale i na ryzyko rozwoju cukrzycy. Akademicy doszli do tego wniosku, analizując przypadki 2631 osób, stykających się z różnymi poziomami zanieczyszczenia hałasem. W grę wchodzą 2 mechanizmy. Z jednej strony, przewlekłe uwalnianie hormonów stresu oddziałuje na metabolizm insuliny. Z drugiej strony, w dłuższej perspektywie czasowej na metabolizm negatywnie wpływają problemy ze snem - wyjaśnia Nicole Probst-Hensch, szefowa Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Swiss Tropical and Public Health Institute.

Dotychczasowe wyniki SiRENE zaprezentowano 20 czerwca na konferencji ICBEN (International Commission on Biological Effects of Noise) w Zurychu. W ramach studium prowadzone są eksperymenty w laboratorium snu, wywiady, modelowanie czy obliczenia akustyczne.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli hałas z samochodów (domyślnie: osobowych) jest be, a hałas z siłowni wiatrowych - spoko. Ciekaw jestem komputerów działających według takiej logiki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...