Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto rzadkie napisy z czasów formowania się hieroglifów

Rekomendowane odpowiedzi

Misja archeologiczna Yale University odkryła jedne z największych i najstarszych inskrypcji pochodzących z czasów formowania się egipskiego pisma hieroglificznego. Odkrycia dokonano w pobliżu wsi El-Khawy położonej 7 kilometrów na północ od starożytnego miasta El-Kab, które w okresie predynastycznym było stolicą południowego królestwa, a następnie stolicą 3 nomu Górnego Egiptu. Odkrycie pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstało pismo hieroglificzne, które w dojrzałej formie pojawiło się w Górnym Egipcie około roku 3250 przed Chrystusem.

Doktor John Coleman Darnell, szef misji archeologicznej, poinformował, że inskrypcje znaleziono na wysokiej ścianie skalnej zwróconej w stronę linii kolejowej. Najwcześniejsze z symboli przedstawiają zwierzęta – tutaj szczególnie wyróżnia się wielka głowa słonia – a niektóre z nich rozwinęły się później w symbole potęgi politycznej używane przez późnych władców epoki predynastycznej. Najważniejsza inskrypcja znajduje się na północnej krawędzi ściany i jest datowana na koniec okresu predynastycznego, Nagada III/Dynastia 0.

Archeolodzy odkryli też zestaw czterech znaków pisanych od prawej do lewej, czyli w kierunku, który dominował w późniejszych tekstach egipskich. Wśród tych znaków znajduje się głowa byka na krótki palu, następnie widzimy dwa odwrócone do siebie tyłem żabiru afrykańskie, a nad nimi i pomiędzy nimi znajduje się ibis. To jeden z największych paneli z napisem z czasów Dynastii 0.

Zdaniem Darnella nowo odkryte napisy to dowód, że sztuka naskalna ze wschodnich i zachodnich pustyń Egiptu była tworzona przez artystów, którzy znali dzieła swoich poprzedników i łączyli na tej samej powierzchni podobne obrazy lub tez obrazy o podobnym znaczeniu. Już pod koniec okresu predynastyczego Egipcjanie mogli używać obrazów do wyrażania abstrakcyjnych koncepcji i tak na przykład żabiru afrykański i wąż pod jego dziobem oznaczały zwycięstwo. Symbole takie nie były pismem fonetycznym, ale stanowiły podstawę dla przejścia od opisów świata naturalnego po hieroglify oddające dźwięki występujące w języku starożytnych Egipcjan.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...