Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Teleskop Webba trafił do wielkiej komory próżniowej

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) trafił do słynnej komory próżniowej Chamber A, w której przez trzy najbliższe miesiące będzie testowany w kriogenicznej próżni, symulującej warunki w przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie przeprowadzą serię testów, by sprawdzić, w jaki sposób urządzenie będzie sprawowało się w kosmosie. W Chamber A Teleskop zostanie poddany działaniu temperatur sięgających -236 stopni Celsjusza.

W przestrzeni kosmicznej Teleskop Webba musi być schłodzony do niskich temperatur. Tylko dzięki temu będzie w stanie wykrywać słabe promieniowanie podczerwone z odległych chłodnych obiektów. Dlatego też, by chronić urządzenie przed ciepłem i światłem emitowanym przez Słońce, Ziemię, Księżyc czy sam teleskop, JWST został wyposażony w pięciowarstwową osłonę termiczną, która dzieli kosmiczne obserwatorium na część ciepłą (gdzie temperatury sięgają 85 stopni Celsjusza) i zimną, schłodzoną do wspomnianych -236 stopni Celsjusza.

Wspomniana wcześniej Chamber A to komora o średnicy 16,8 i wysokości 27,4 metra. Testowano w niej m.in. pojazdy misji Apollo. W komorze jest możliwość testowania pojazdów załogowych wraz z załogą. Została ona tak przygotowana, by ludzie mogli bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy komorą a światem zewnętrznym, pomyślano też o pracy zespołu ratunkowego, który może interweniować w razie potrzeby. Komora jest wyposażona w spektrometry mas i kamery na podczerwień oraz liczne złącza i systemy pozwalające na umieszczanie w niej różnych urządzeń pomagających w przeprowadzanych testach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymamy kciuki za to żeby się wszystko udało ---- lot coraz bliżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam czy za pieniądze które pochłaniają te wszystkie testy nie dało się wybudować już 5 teleskopów. Z czego najwyżej 2 by działały wadliwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jedno - większość programów kosmicznych była niedoszacowana i to mocno niedoszacowana. A przecież szacunków nie robił "pan Kaziu" tylko elita - czy to wynik działania z premedytacją typu - zaniżamy koszty aby projekt przepchnąć a potem się zobaczy, czy po prostu nieudolność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie może być tak, że jak się robi takie szacunki, to muszą być bardzo konkretne. I każdy, kto je robi wie, że przy tak skomplikowanych projektach na pewno coś pójdzie gorzej, niż się zakłada, ale po prostu nie wolno zrobić w takim szacunku pozycji "kasa jakby poszło coś gorzej".

Pamiętaj też, że to są projekty wieloletnie lub też na wiele dziesięcioleci. Więc mamy tutaj element wróżenia z fusów odnośnie cen towarów i usług w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny poślizg w planowanym terminie wyniesienia na orbitę. Jak tak dalej pójdzie to będzie można zrezygnować ze składania luster bo firma Spacex swoją planowaną rakietą BFR będzie mogła wynosić ładunki o średnicy prawie 9 m.

Wiem że to bardzo optymistyczne założenia, ale przy tej okazji zastanawia mnie, czy w ramach budżetu który przeznaczyli na ten teleskop nie można by było opracować teleskopu ze stałym lustrem oraz nowej rakiety nośnej dla większych ładunków vide BFR.

 

https://spaceflightnow.com/2017/10/04/jwst-launch-slips-to-early-2019/

 

Przy okazji fajny filmik o budżecie militarnym i NASA Stanów Zjednoczonych:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...