Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badania czaszek ujawniają zróżnicowanie populacji starożytnej Italii

Rekomendowane odpowiedzi

Dowody wskazują, że setki lat po podbiciu przez Rzym basenu Morza Śródziemnego, w samej Italii, w jej centralnej i południowej części, mieszkały społeczności, które pod względem fizycznym różniły się od siebie. Różnice takie nie występowały jednak w okolicy samego Rzymu.

Antropolodzy z North Carolina State University i California State University wykorzystali najnowsze techniki śledcze do przeanalizowania czaszek z trzech cmentarzy. Z Isola Sacra na wybrzeżu środkowej Italii przeanalizowano 27 czaszek, 26 pochodziło z Velii na południowym wybrzeżu a 20 z Castel Malnome w pobliżu Rzymu. W Isola Sacra i Velii chowano kupców należących do klasy średniej, w Castel Malnome byli grzebani pracownicy fizyczni. Wszystkie szczątki pochodzą z I-III wieku naszej ery.

Na każdej z czaszek dokonano pomiarów w 25 punktach, co pozwoliło na dokładne określenie kształtu czaszki. Odkryliśmy, że istnieją znaczące różnice w kształcie czaszki pomiędzy społecznościami żyjącymi na wybrzeżach. Występują one opmimo tego, że obie populacje były do siebie podobne pod względem statusu i zajęcia – mówi Ann Ross. Sądzimy, że wynika to z faktu, iż wokół Velii zamieszkiwała duża grecka populacja, a nie miejscowi – dodaje profesor Samantha Hens.

Zauważono również, że czaszki z Castel Malnome mają więcej wspólnego z obiema populacjami nadmorskimi, niż te populacje ze sobą. To prawdopodobnie pokazuje, jak bardzo heterogeniczna była ludność zamieszkująca okolice Rzymu. To skutek napływu wyzwoleńców i słabo opłacanych prostych robotników – dodaje Hens. Dotychczas, by opisać migracje z czasów Republiki i Cesarstwa, używano różnego rodzaju badań, od lingwistycznych po badania uzębienia. Nasze badania, o ile nam wiadomo, są pierwszymi, podczas których wykorzystano technikę morfometryki geometrycznej do zbadania szczątków. To bardzo istotne, gdyż technika ta ma kilka zalet. Pozwala na zebranie wszystkich informacji geometrycznych w przestrzeni trójwymiarowej, a nie w pliku statystycznym, daje więcej informacji biologicznych i umożliwia przeprowadzenie wizualizacji w miejsce zestawu suchych pomiarów – dodaje Ross.

Wzorce różnic i podobieństw pozwalają na określenie relacji pomiędzy społeczeństwami z przeszłości. Ponadto wykorzystane metody umożliwiają określenie, gdzie zaszły zmiany kształtu, co pozwala stwierdzić, jak ci ludzie wyglądali – wyjaśnia Hens.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...