Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Testowe lato kapsuły Orion

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół odpowiedzialny za załogową kapsułę Orion, która posłuży do lotów załogowych w dalszych partiach kosmosu, a być może zawiezie astronautów na Marsa, rozpoczął lato od serii testów systemów bezpieczeństwa Oriona.

W Promontory w stanie Utach testowano silniki ucieczkowe służące do awaryjnego przerwania startu kapsuły. System przerwania startu to ważny element, który ma upewnić nas, że załoga jest bezpieczna w czasie podróży – mówi Robert Decoursey, odpowiedzialny za system przerwania startu. Podczas testów silniki ucieczkowe ustawiono dyszami do góry i uruchomiono je na kilka sekund. Obecnie trwa analiza danych, ale jej wstępne wyniki wykazały, że silniki uruchamiają się w ciągu milisekund i dobrze wytrzymują wysokie temperatury. System przerwania startu Oriona składa się z trzech silników. W razie awarii Space Launch System zadaniem silników jest błyskawiczne oddzielenie kapsuły od SLS, jej szybkie oddalenie się i bezpieczne lądowanie.

W tym samym czasie w Arizonie na poligonie US Army przeprowadzono testy spadochronów Oriona. W czasie lądowania Orion wykorzysta 11 spadochronów, które rozwiną się w precyzyjnie dobranej sekwencji, spowolnią kapsułę i pozwolą jej bezpiecznie opaść na powierzchnię Pacyfiku. System spadochronów opracowano tak, by zapewnić załodze bezpieczeństwo nawet w przypadku awarii, która spowoduje, iż nie będzie czasu na przeprowadzenie całej sekwencji rozwijania spadochronów. Dlatego też podczas najnowszych testów makietę Oriona wyrzucono z wysokości 7,6 kilometra i testowano jej lądowanie z rozwiniętymi trzema spadochronami głównymi. Testowano w ten sposób pracę spadochronów rozłożonych na małej wysokości i przy niskim ciśnieniu dynamicznym. Testujemy spadochrony we wszystkich możliwych sytuacjach – zapewniła Yasmin Ali, odpowiedzialna za systemy lądowania Oriona.

Trzeci rodzaj testów odbywa się właśnie w Neutral Buoyancy Lab w Johnson Space Center. Eksperci sprawdzają tam system ośmiu poduszek powietrznych, których zadaniem jest utrzymanie Oriona na wodzie w odpowiedniej pozycji. Poduszki mają działać tak, by Orion utrzymał się na powierzchni oceanu nawet przy niesprzyjającej pogodzie i by miał przy tym prawidłową pozycję, nawet gdyby w czasie powrotu na Ziemię odwrócił się do góry nogami. Na razie poduszki testowane są w basenie, a pod koniec lata będą testowane na wodach Zatoki Meksykańskiej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...