Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Koniec niezależnego Yahoo!

Recommended Posts

Po dwudziestu latach istnienia Yahoo przestało działać jako niezależne firma. Wczoraj, 12 czerwca, zakończył się proces przejmowania Yahoo przez Verizon. Nowy właściciel zintegruje internetowe zasoby Yahoo z AOL i utworzy nowy wydział o nazwie Oath. Z kolei zasoby wchodzące obecnie w skład grupy Yahoo staną się holdingiem Altaba Inc.

Verizon zapłacił za Yahoo nieco poniżej 4,5 miliarda dolarów. Największy amerykański operator bezprzewodowy postanowił utworzyć nową markę Oath, w skład której, obok AOL i Yahoo, wejdzie też ponad 50 innych marek, w tym HuffPost, TechCrunch czy Tumblr.

Pojawiły się pogłoski, że pracę straci ponad 1000 osób, jednak we wspólnym oświadczeniu Verizona i Yahoo nic nie wspomniano o zwolnieniach. Nie wiadomo też, co stanie się z marką Yahoo. Najprawdopodobniej zostaną zachowane taki znaki handlowe jak Yahoo Sports, Yahoo Finnace, Yahoo Mail i inne.

Pozostałe aktywa Yahoo Group obejmują 15% udziałów w Alibaba Group, 36% udziałów w Yahoo Japan, gotówkę, papiery wartościowe, mniejszościowe udziały w kilku firmach oraz przedsiębiorstwo Excalibur IP, które jest właścicielem patentów nie będących zasadniczymi dla działalności Yahoo. Główną siedzibę firmy przeniesiono do Nowego Jorku, a w najbliższy piątek przedsiębiorstwo zmieni nazwę na Altaba Inc i od poniedziałku będzie obecne na giełdzie papierów wartościowych pod symbolem AABA.

Marissa Mayer, ostatnia szefowa niezależnego Yahoo, otrzyma odprawę w wysokości około 186 milionów USD.

Powolny upadek Yahoo trwał od około dekady. W 2008 roku, gdy Microsoft złożył propozycję zakupu Yahoo!, rozpoczęła się głośna medialna rozgrywka o internetowy koncern. Dochodziło do dramatycznych zwrotów akcji, a  kolejni prezesi Yahoo! żegnali się ze stanowiskiem. W końcu Yahoo! i tak nie obroniło swojej niezależności i zostało sprzedane za wspomniane już 4,5 miliarda USD. Przed 9 laty Microsoft oferował 44 miliardy USD.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...