Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wykryto 7 genów bezsenności

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował 7 genów ryzyka bezsenności. Autorzy publikacji z pisma Nature nie tylko wykazali, że bezsenność nie jest, jak się często postuluje, zaburzeniem czysto psychologicznym, ale i rzucili nieco światła na jej biologiczne podłoże.

Prof. Eus Van Someren z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie ma nadzieję, że to początek rozumienia bezsenności na poziomie komunikacji w obrębie i między neuronami, co powinno w przyszłości doprowadzić do opracowania nowych sposobów leczenia tej dolegliwości. Holender ma też nadzieję, że bezsenność będzie lepiej diagnozowana. [...] Zbyt często uznaje się, że bezsenność ma podłoże wyłącznie psychiczne. Nasze studium zapewnia inną perspektywę - już wiadomo, że zależy ona także od naszych genów.

W próbie 113.006 osób wykryto 7 genów bezsenności. Odpowiadają one za regulację transkrypcji i egzocytozy, czyli procesu uwalniania przez komórkę cząsteczek, za pomocą których komunikuje się ona z otoczeniem. Jeden ze zidentyfikowanych genów - MEIS1 - powiązano wcześniej z 2 innymi zaburzeniami snu: okresowymi ruchami kończyn podczas snu (ang. periodic limb movement disorder, PLMD) oraz zespołem niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome, RLS). Dzięki współpracy z Konradem Oexlem z Instytutu Neurogenomiki w Centrum Helmholtza w Monachium udało się potwierdzić, że warianty tego genu przyczyniają się do wszystkich 3 zaburzeń snu.

Oprócz tego naukowcy stwierdzili silne nakładanie genetyczne m.in. z zaburzeniami lękowymi, depresją czy neurotyzmem. To interesujące odkrycie, bo te cechy współwystępują z bezsennością. Teraz wiemy, że po części z powodu dzielonych podstaw genetycznych - opowiada doktorantka Anke Hammerschlag.

Koniec końców akademicy oceniali, czy w przypadku kobiet i mężczyzn liczą się te same warianty genetyczne. Część okazała się różna, co sugeruje, że u poszczególnych płci do bezsenności mogą prowadzić nieco inne mechanizmy biologiczne. Odkryliśmy także międzypłciową różnicę w zakresie częstości występowania: w badanej przez nas próbie, która obejmowała głównie osoby po pięćdziesiątce, o bezsenności wspominało 33% kobiet i 24% mężczyzn - podsumowuje prof. Danielle Posthuma.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...