Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W wieku nastoletnim rośnie gęstość istoty szarej

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki technikom obrazowania od lat wiemy, że już w wieku nastoletnim dochodzi do zmniejszenia objętości istoty szarej w mózgu. Jako, że wiemy, iż większa objętość mózgu jest powiązana z lepszymi zdolnościami poznawczymi, cały proces jest paradoksem, gdyż przebiega w czasie, gdy dziecko i nastolatek doświadczają olbrzymiego rozwoju zdolności poznawczych.
Nowe badania wykonane przez naukowców z Penn Medicine pozwalają zrozumieć ten paradoks.

Okazuje się bowiem, że pomiędzy dzieciństwem, a początkiem wieku młodzieńczego, zwiększa się gęstość istoty szarej. Badania wykazały również, że kobiety, które mają mniejszą objętość istoty szarej proporcjonalnie do mniejszych rozmiarów ciała, charakteryzuje większa jej gęstość niż u mężczyzn. Mimo zatem, że tracimy na objętości istoty szarej, a kobiety mają jej mniej niż mężczyźni, to zjawiska te są kompensowane, przez wzrost gęstości.

Jedno badanie rozwiązało paradoks, z którym nauka nie radziła sobie przez dziesięciolecia. Właściwie to nawet dwa paradoksy. Teraz mamy lepszy pogląd na to, co dzieje się z mózgiem podczas jego rozwoju i lepiej rozumiemy procesy w nim zachodzące – mówi profesor Ruben Gur z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, który stał na czele grupy badawczej. Uczony zauważa, że pozwala to na wyjaśnienie rozległości i intensywności zmian w życiu umysłowym i zachowaniu, które mają miejsce od dzieciństwa do wieku nastoletniego. Jeśli zaskakuje nas zachowanie nastolatków, to pomocne może być spostrzeżenie, że muszą się oni dostosować do zmiany rozmiaru oraz budowy mózgu i to wszystko w tym samym czasie, gdy zwiększają się wymagania co do wydajności mózgu i akceptowalnego przez otoczenie zachowania – dodaje uczony.

W badaniach uwzględniono skany mózgu 1189 osób w wieku 8-23 lat, które wypełniły też testy dotyczące zdolności poznawczych. Badacze sprawdzali, jak wiek wpływa na objętość istoty szarej w różnych obszarach mózgu, na jej gęstość i grubość.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...