Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kaspersky chce pokazać Amerykanom kod źródłowy

Recommended Posts

Eugene Kaspersky, szef i założyciel firmy Kaspersky Lab, powiedział w wywiedzie dla The Australian, że chce udostępnić rządowi USA kod źródłowy swojego pakietu antywirusowego. Oświadczenie ma związek z obawami wyrażanymi przez amerykańskich senatorów i przedstawicieli służb specjalnych. Uważają oni, że oprogramowanie Kaspersky Lab może zostać wykorzystane przez rząd w Moskwie do monitorowania amerykańskich sieci rządowych.

Co więcej szefowie Defense Intelligence Agency, NSA oraz Secret Service stwierdzili, że sami nie używali by oprogramowania Kaspersky Lab. Ich obawy mogą być o tyle uzasadnione, że Eugene Kaspersky ukończył Akademię KGB i pracował przez jakiś czas dla wywiadu wojskowego.

Sam Kaspersky przekonuje, że byłoby samobójstwem dodawanie do oprogramowania tylnych drzwi, pozwalających na śledzenie użytkowników przez służby jakiegoś państwa. To samobójstwo. To nie tylko zabiłoby biznes, ale człowiek musiałby ratować własne życie, szukać schronienia gdzież w dżungli, nad Amazonką czy na Syberii – stwierdził Kaspersky.

Dlatego też menedżer zaoferował Amerykanom, że mogą sprawdzić kod źródłowy. Nie byłby to pierwszy raz. Gdy podpisujemy umowy z rządami, czasami chcą, byśmy ujawnili im nasze technologie. I to robimy – przyznaje  Kaspersky.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ujawnienie kodu niczego nie zmienia. Specyfika antywirusów jest taka, że ciągle uaktualniają dane i sam kod aplikacji, więc dodanie / zmiana funkcjonalności jest banalnie prosta. Do tego zawsze można usprawiedliwiać różne podejrzane zachowania naturą ochrony - wysyłamy te dane do chmury, bo to poprawia nasz mechanizm predykcji itd. Wiele czołowych firm złapanych za rękę tłumaczyło się właśnie w ten sposób. Wystarczy przypomnieć Win10 i wysyłanie wszystkiego co użytkownik wprowadza z klawiatury w celu oferowania lepszej usługi podpowiedzi przy pisaniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...