Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Diagnoza nowotworu płuc obarczona dużym ryzykiem samobójstwa

Recommended Posts

Podczas ATS 2017 International Conference poinformowano, że zdiagnozowanie nowotworu płuc wiąże się z największym wzrostem ryzyka popełnienia samobójstwa przez pacjenta. Żadna inna diagnoza nowotworu niezwiązanego z nowotworem skóry nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka.

Naukowcy przeanalizowali 3 640 229 pacjentów, których dane znajdują się w bazie Surveillance, Epidemilogy and End Results (SEER), sprawdzając przy tym odsetek samobójstw dla osób, u których stwierdzono nowotwór oraz, osobno, dla nowotworów płuc, prostaty, piersi i jelita grubego.

W ciągu 40 lat zdiagnozowanie nowotworu wiązało się z 6661 przypadkami samobójstw. Analiza wykazała, że średnio dla każdej diagnozy nowotworu ryzyko popełnienia samobójstwa było o 60% wyższe niż w całej populacji. Dla nowotworu płuc ryzyko było o 420% wyższe, dla nowotworu jelita grube wzrastało o 40%, a dla nowotworu piersi i prostaty po 20 procent.

Chcieliśmy sprawdzić, jaki wpływ na pacjentów ma jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Sądzę, że możemy uczciwie przyznać, iż większość lekarzy nie bierze pod uwagę ryzyka samobójstwa u pacjentów nowotworowych. Mam nadzieję, że nasze badania uczynią lekarzy bardziej świadomymi i uda się uniknąć tego typu katastrofy podczas opieki nad pacjentem – mówi doktor Mohamed Rahouma z Weill Cornell Medical College/New York Presbyterian Hospital.

Ponadto zauważono, że u Azjatów, u których zdiagnozowano nowotwór płuc ryzyko samobójstwa rośnie o 1300%, a wśród mężczyzn o 900%. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko samobójstwa były wiek (z jego wzrostem rosło ryzyko), bycie wdowcem lub wdową, odmowa leczenia operacyjnego oraz przechodzenie trudnego w leczeniu nowotworu płuc.
Naukowcy zwrócili też uwagę, że w badanym przez nich 40-letnim okresie odsetek samobójstw spada, najbardziej dla nowotworów płuc.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...