Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Od pajęczej nici do leczenia wcześniaków

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wzorowaniu się na produkcji jedwabiu przez pająki naukowcom z Karolinska Institutet udało się zsyntetyzować surfaktant - kompleks, który tworzy warstwę oddzielającą pęcherzykowy gaz od płynu na powierzchni komórek pęcherzyków płucnych. Prawdopodobnie będzie go można wykorzystać w leczeniu wcześniaków.

Badania na zwierzętach pokazały, że jest on tak samo skuteczny, jak obecnie stosowany biologiczny analog. Wyniki uzyskane przez Szwedów opublikowano w piśmie Nature Communications.

Egzogenne preparaty surfaktantu zrewolucjonizowały opiekę nad wcześniakami. Pozwoliły na redukcję napięcia powierzchniowego, uniemożliwiając zapadanie się pęcherzyków niedojrzałych płuc. Najczęściej stosowany Curosurf także powstał w Karolinska Institutet - tutejsi specjaliści pracowali nad nim w latach 70. i 80. XX w. Proces izolowania białek ze świńskich płuc jest jednak nie tylko drogi i skomplikowany, ale i potencjalnie ryzykowny. Mając to na uwadze, zespół z różnych jednostek naukowych, m.in. ze Sztokholmu i Uniwersytetu w Rydze, uzyskał więc tańszy surfaktant, za który w dużej mierze należałoby podziękować pająkom. Proces produkcji białka SP-C [surfaktantu] bazuje [bowiem] na metodach wykorzystywanych przez pająki do tego, by przed przędzeniem utrzymać skrajnie łatwo samoagregujące białka w rozpuszczalnej postaci - podkreśla prof. Jan Johansson.

W białkach budujących pajęcze włókna (spidroinach) wyróżnia się 3 regiony: 1) niepowtarzającą się domenę N-końcową (ang. N-terminal domain, NT), 2) dominujący fragment zbudowany z powtarzających się motywów i 3) niepowtarzający się koniec C.

Co ważne, pająki mogą produkować białka jedwabiu (spidroiny) w dużych stężeniach sięgających 30-50% (w/v), tworząc struktury micelarne, w których hydrofilowe domeny N-końcowe oddzielają bardziej hydrofobowe powtarzalne fragmenty od wodnego otoczenia, przez co przedwcześnie nie powstają struktury pofałdowanej kartki β. Szwedzi dywagowali więc, że fuzja zmodyfikowanej NT (NT*) z białkami innymi niż pajęcze spidroiny mogłaby także zwiększyć ich rozpuszczalność.

Zwykła domena N-końcowa reaguje na zmiany pH. W pH panującym w worku gruczołowym (powyżej 7) domena ta hamuje agregację, promując postać rozpuszczalną białek jedwabiu. W pH ok. 6,3 promuje natomiast grupowanie spidroin i formowanie się włókien. Szwedom zależało jednak na zaprojektowaniu hiperrozpuszczalnej NT, która byłaby niewrażliwa na pH (działałaby w szerszym wachlarzu odczynów), ale jednocześnie pozostawała zdolna do tworzenia miceli. Koniec końców zastosowali fuzję NT* z łatwo agregującymi, hydrofobowymi analogami SP-C.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...