Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Linie ewolucyjne ludzi i szympansów rozdzieliły się w Europie?

Rekomendowane odpowiedzi

Linie ewolucyjne wielkich małp i człowieka rozdzieliły się kilkaset tysięcy lat wcześniej niż dotychczas uważano, wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowy pod kierunkiem Madelaine Böhme z Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska Senckenberg na Uniwersytecie w Tybindze i profesora Nikolaia Spassova z Bułgarskiej Akademii Nauk.

Naukowcy wykorzystali najnowocześniejsze metody do przeanalizowania dwóch skamieniałości Graecopithecus freybergi i doszli do wniosku, że gatunek był ewolucyjnym przodkiem człowieka. Odkrycie to sugeruje też, że oddzielenie się ludzi od małp nastąpiło na wschodnich terenach basenu Morza Śródziemnego, a nie w Afryce.

Obecnie najbliższymi krewnymi człowieka są szympansy. Do dzisiaj w nauce trwa spór o to, kiedy żył ostatni wspólny przodek Homo i Pan. Dotychczas uważano, że rozdział nastąpił 5-7 milionów lat temu, a pierwsi przodkowie człowieka pojawili się w Afryce. W 1994 roku francuski paleoantropolog Yves Coppens wysunął teorię, zgodnie z którą główną rolę w tym wydarzeniu odegrały zmiany klimatu na wschodzie Afryki. Teraz naukowcy z Niemiec, Bułgarii, Grecji, Kanady, Francji i Australii zarysowali scenariusz, wedle którego ewolucja człowieka i małp poszła innymi torami.

Naukowcy przeanalizowali żuchwę Graecopithecus freybergi znalezioną w Grecji oraz górny ząb przedtrzonowy z Bułgarii. Za pomocą tomografii komputerowej stworzyli obraz 3D obu zabytków i stwierdzili, że korzenie zęba są w dużej mierze zlane ze sobą. Wielkie małpy mają zwykle dwa lub trzy wyraźnie oddzielone korzenie, tymczasem korzenie u Graecopithecusa są częściowo zlane, co jest cechą charakterystyczną zębów człowieka współczesnego, wczesnych ludzi oraz wielu gatunków poprzedzających człowieka, jak Ardipithecus i Australopithecus, mówi Böhme. To jednak nie wszystko. W badanej żuchwie wygląd miejsc, w których były osadzone zęby również wskazywał na to, że Graecopithecus freybergi może być ewolucyjnym przodkiem człowieka. To było zaskakujące odkrycie, gdyż dotychczas ewolucyjnych przodków człowieka spotykaliśmy tylko w Afryce subsaharyjskiej – stwierdził doktorant Jochen Fuss.

Dotychczas najstarszym znanym nam potencjalnym przodkiem człowieka był Sahelanthropus z Czadu, którego wiek oceniono na 6-7 milionów lat. Datowanie osadów, w których znaleziono Graecopithecusa wskazuje, że w obu miejscach – w Grecji i w Bułgarii – liczyły one sobie 7,150 – 7,240 miliona lat. To początek Messynu, wieku, który zakończył się niemal całkowitym wyschnięciem Morza Śródziemnego [kryzys messyński – red.], mówi Böhme.

Zespół Böhme przeanalizował też czerwony pył pustynny obecny w osadach, w których znaleziono Graecopithecusa. Po zbadaniu występujących w nim izotopów uranu, toru i ołowiu stwierdzono, że poszczególne cząstki liczą sobie od 600 milionów do 3 miliardów lat i pochodzą z Afryki Północnej. Dodatkowo pył zawierał dużą ilość soli, którą przyniósł na północne wybrzeża Morza Śródziemnego, a trzeba pamiętać, że początek kryzysu messyńskiego wiąże się z rosnącym zasoleniem morza. To pierwsze dane pokazujące rozszerzanie się Sahary, do którego doszło 7,2 miliona lat temu, gdy pustynne burze transportowały na północne wybrzeże Morza Śródziemnego czerwony słony pył – stwierdzili naukowcy z Tybingi. Oczywiście proces taki ma miejsce i dzisiaj, jednak przed milionami lat transport pyłu z Sahary był ponad dziesięciokrotnie większy niż obecnie i na południe Europy trafiało go tyle, co obecnie do Sahelu.

Wraz z rozszerzaniem się Sahary w Europie zaczęły powstawać sawanny. Stwierdzono to na podstawie obecności resztek pozostałości po trawach korzystających z fotosyntezy C4. Globalne rozprzestrzenianie się takich traw rozpoczęło się przed ośmioma milionami lat na subkontynencie indyjskim, dotychczas jednak nie wiedziano, że trawy takie rosły również w Europie.

Zachowane fitolity dowodzą, że miały miejsce ciężkie susze, a analizy węgla wskazują na nawracające pożary roślinności. Mamy tutaj obraz sawanny z żyrafami, gazelami, antylopami i nosorożcami, które żyły wraz z Graecopithecusem, stwierdza Spassov. Utworzenie się Sahary przed ponad siedmioma milionami lat i rozprzestrzenienie się sawann na południową Europę mogło być czynnikiem, który spowodował rozdzielenie się linii ludzi i szympansów – uważa Böhme, która nazwała swoją hipotezę North Side Story, na podobieństwo East Side Story Yvesa Coppensa.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chciałbym zauważyć że znalezienie tych szczątków w Europie wcale nie jest pewnym dowodem na oddzielenie się linii ludzkiej w Europie.

Wszystko zależy od zasięgu danego gatunku. Dany gatunek mógł zamieszkiwać zarówno Europę jak i Afrykę jak i Azję. A oddzielenie się ludzi mogło zajść: tu, tam albo tu i tam albo nigdzie bo nie musi to być ten gatunek, żuchwa i ząb tego nie determinują

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dany gatunek mógł zamieszkiwać zarówno Europę jak i Afrykę jak i Azję. A oddzielenie się ludzi mogło zajść: tu, tam albo tu i tam albo nigdzie

Tak, autorzy w gruncie rzeczy ustosunkowali się do tego pisząc:

 

 

Utworzenie się Sahary przed ponad siedmioma milionami lat i rozprzestrzenienie się sawann na południową Europę mogło być czynnikiem, który spowodował rozdzielenie się linii ludzi i szympansów

Czyli gdy przedstawiciele jednego gatunku proto-człowieko-szympansa (nie wiem, jak jest jego nazwa fachowa, ale mniejsza o to) rozleźli się po sporej części Afryki i Europy, to łatwiej było o rozdzielenie genów, bo ci z Europy nie biegali z powrotem do kolebki gatunku w Afryce na rozmnażanie, żeby wszędzie utrzymywać tę samą pulę genową. My nie bociany, żeby pół roku spędzać tu, a pół tam;)

 

Aczkolwiek z drugiej strony wydaje mi się - jako laikowi - że formalnie rzecz biorąc - można się czepiać metodologii tych badań. Skoro autorzy akceptują to, że wiatr nawiał do Europy pył z izotopami uranu i in. pierwiastków z Afryki, to powinni chyba też brać pod uwagę, że mógł nawiać również pyłki roślin? ;) A gdyby się uprzeć, to pewnie i jakąś szczękę małpoluda - jedną lub dwie - różne trąby powietrze mogłyby przenieść z Afryki do Europy;) Deszcze podczas których z nieba spadają żaby lub ryby podobno się zdarzają;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Deszcze podczas których z nieba spadają żaby lub ryby podobno się zdarzają
Nie słyszałem o przypadkach by takie przenoszenie przekroczyło kilkadziesiąt kilometrów, a tu konieczne by było przeniesienie o tysiące...

Szukałbym innych metod przenoszenia, np: późniejsi ludzie przenieśli szczątki, które gdzieś tam znaleźli, ale to pewnie zostało wykluczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tego nigdy nie da się wykluczyć. Zwłaszcza jak badacz chce zapisać się w historii ludzkości :)

W dzisiejszych celebryckich czasach i ludzie nauki schodzą na drogę: nie ważne co się o nas mówi byle się mówiło :)

Jednakowoż nie ma nic szokującego w małpach żyjących w Europie :) Szokujące byłoby gdyby przodkowie ludzi powstali w Europie, poszli zasiedlić Afrykę i wrócili do Europy już jako ludzie.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wciąż nic szokującego. Już jakiś czas temu pojawiały się teorie, że małpy człekokształtne przybyły do Afryki z Azji. Nie uważam za zaskakujące faktu, że linia człowieka oddzieliła się od szympansiej gdzieś po drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączyć można te fakty z badaniami dot powstania (powstawania) Morza Śródziemnego, gdzie tez mamy około 7tys lat temu nagłe wlanie się Atlantyku w nieckę pomiędzy Europą a Afryką. Czyli był okres, gdy cały obszar od Afryki po Europę był lądem, a wydarzenie tak dramatyczne mogło rozdzielić linie genetyczne homo sapiens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mogły gdyby mogły... problem w tym że nic takiego nie zaobserwowano :)

 

 

Połączyć można te fakty z badaniami dot powstania (powstawania) Morza Śródziemnego, gdzie tez mamy około 7tys lat temu nagłe wlanie się Atlantyku w nieckę pomiędzy Europą a Afryką

5 mln :)

Wtedy nie było homo sapiens.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

5 mln

 

Zaraz tam kryzys messyński. Nawet obecnie, przy bardzo prymitywnej, by nie rzec archeologicznej, technologii odbywa się bardzo skuteczny (i to zdecydowanie dłuższą trasą morską) transfer genów z północy Afryki do Europy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...