Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kaspersky Lab budzi obawy amerykańskich urzędników

Recommended Posts

Amerykańscy urzędnicy coraz częściej wyrażają obawy o możliwość wykorzystania oprogramowania firmy Kaspersky Lab przez rosyjskie służby. Miałoby ono ułatwiać ataki na amerykańską infrastrukturę komputerową. Dyrektor NSA (Narodowa Agencja Bezpieczeństwa) Mike Rogers powiedział Senatowi, że w przeszłości był osobiście zaangażowany w śledztwo dotyczące firmy Kaspersky, ale nie podał żadnych szczegółów. Z kolei dyrektor Defense Intelligence Agency Vincent Stewart poinformował, że przeprowadzono audyt komputerów jego agencji i nie stwierdzono tam oprogramowania firmy Kaspersky.

Oczywiście wszystko to tworzy niekorzystną atmosferę wokół producenta oprogramowania antywirusowego. Założyciel firmy, Eugene Kaspersky, stwierdził: głęboko nie zgadzam się z taką opinią i żałuję, że ci panowie z powodów politycznych nie mogą używać najlepszego oprogramowania na rynku. Kaspersky Lab zapewnia, że nie ma powiązań z żadnym rządem i że nigdy nie pomagała, ani nie będzie pomagała, żadnemu rządowi w działaniach wywiadowczych. Tak jak amerykańskie firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem nie dają swojemu rządowi dostępu do danych, ani nie wysyłają mu żadnych danych, tak i Kaspersky Lab nie daje dostępu, ani nie wysyła danych do naszego rządu.

Ironią losu jest fakt, że Kaspersky ma też kłopoty z rządem w Moskwie. Kilka miesięcy temu Rusłan Stojanow, szef wydziału śledczego firmy został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, a wraz z nim aresztowano pracownika Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Kaspersky Lab odegrała kluczową rolę w rozbiciu kilku rosyjskich grup cyberprzestępców, a przed dwoma laty ujawniła istnienie The Equation Group, prawdopodobnie jednej z najbardziej zaawansowanych grup hakerskich na świecie, która prawdopodobnie pracuje w NSA.

Z drugiej strony trudno się dziwić podejrzliwości Amerykanów. Trzeba pamiętać, że Eugene Kaspersky ukończył Wydział Techniczny Wyższej Szkoły KGB im. Dzierżyńskiego i przez kilka lat pracował dla wywiadu wojskowego.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A potem się dziwią, że tajne informacje wyciekają z systemów rządowych. Z KGB się wychodzi tylko tak jak z sowieckich szpitali - nogami do przodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...