Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przeżywają nie najsilniejsi...

Recommended Posts

Australijscy i amerykańscy naukowcy zauważyli, że najbardziej zagrożone zakażeniem i zgonem z powodu raka pyska (ang. DFTD, devil facial tumour disease) są najsprawniejsze diabły tasmańskie.

Dr Konstans Wells z Environmental Futures Research Institute (EFRI) Griffith University uważa, że przyczyną może być model transmisji choroby między dominującymi społecznie osobnikami.

To ważne odkrycie, bo pokazuje, że najbardziej zagrożone zarażeniem rakiem są najsprawniejsze/najzdrowsze diabły, które zazwyczaj angażują się spółkowanie bądź agresję [do transmisji wystarczy bowiem pogryzienie jednego diabła tasmańskiego przez innego, będącego nosicielem choroby].

Odkrycie było możliwe dzięki dekadzie intensywnych badań terenowych dr. Rodriga Hameda i prof. Menny Jones oraz nowemu modelowaniu statystycznemu, pozwalającemu na ocenę dynamiki infekcji i wzrostu guza.

Częściej uważa się, że choroba zakaźna atakuje najsłabszych przedstawicieli populacji - np. doroczne epidemie grypy są przede wszystkim problemem seniorów i innych grup chorych. W przypadku DFTD jest jednak inaczej. Okazuje się, że choroba zbiera żniwo u skądinąd bardzo sprawnych (w sensie ewolucyjnym) zwierząt. Nie wiemy dokładnie, czemu tak jest, ale dość dobra hipoteza postuluje, że sprawne osobniki zarażają się najczęściej, bo inicjują większość aktów agresji i spółkowanie, a DFTD przenosi się przecież przez ugryzienia - wyjaśnia prof. Hamish McCallum z EFRI.

Co istotne, nasze wyniki demonstrują stały spadek prawdopodobieństwa zakażenia. To wskazuje na ewolucję pewnej oporności diabłów na raka [...] - dodaje prof. Andrew Storfer z Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...