Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przyjazne dla środowiska rozwiązanie problemu chorób przenoszonych przez komary?

Rekomendowane odpowiedzi

Nietoksyczna mieszanina filtratu ze sproszkowanych chitynowych pancerzy krabów i nanocząstek srebra jest, wg naukowców z National Taiwan Ocean University, kluczem do ograniczenia rozprzestrzeniania chorób przenoszonych przez komary, a w szczególności malarii.

Mimo wielu lat intensywnych badań, malaria pozostaje globalnym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w subsaharyjskiej Afryce i Azji.

Zespół Jianga-Shiou Hwanga skoncentrował się na chitynie - nietoksycznej substancji wykorzystywanej do leczenia ran, jako nośnik leków, w filtrach do uzdatniania wody oraz powłokach biodegradowalnych opakowań spożywczych. Chityna występuje w różnych tkankach zwierzęcych, np. egzoszkieletach stawonogów, dziobach ptaków czy w jajach owadów. Łatwo ją zmodyfikować chemicznie, jest dość wytrzymała, a dzięki rozpowszechnieniu w naturze należy do tanich materiałów.

W pierwszym etapie badań Tajwańczycy zmiażdżyli wysuszone w piecu egzoszkielety Xenograpsus testudinatus - krabów z kominów hydrotermalnych. Następnie wyekstrahowali chitynę i inne minerały. W dalszym kroku mlecznobiały filtrat zmieszano z azotanem srebra (AgNO3), uzyskując brązowo-żółty roztwór nanocząstek srebra (AgNP).

Roztwór rozpylono nad 6 zbiornikami National Institute of Communicable Diseases w Coimbatore w Indiach. Okazało się, że nawet w niewielkich stężeniach zabijał larwy i poczwarki komarów. Autorzy publikacji z pisma Hydrobiologia zauważyli, że jego skuteczność była największa na wczesnych etapach rozwoju larw komarów.

Roztwór testowano także w obecności karasi Carassiu auratus, które żerowały na larwach komarów. Okazało się, że w żaden sposób nie wpływał on na rybki, co oznacza, że jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny. Co ważne, roztwór hamował wzrost chorobotwórczych bakterii: pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), laseczek siennych (Bacillus subtilis), pałeczek zapalenia płuc (Klebsiella pneumoniae) i odmieńców pospolitych (Proteus vulgaris).

Hwang dywaguje, że nanocząstki przechodzą przez oskórek owadów i docierają do poszczególnych komórek, gdzie zakłócają przebieg różnych procesów fizjologicznych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...