Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ruchowy eliksir dłuższego życia

Recommended Posts

Osoby, które intensywnie ćwiczą, mają dłuższe telomery od ludzi z umiarkowaną aktywnością fizyczną i prowadzących siedzący tryb życia.

Fakt, że masz 40 lat, nie oznacza, że biologicznie również jesteś w tym wieku. Wszyscy znamy kogoś, kto nie wygląda na swoje lata (wydaje się młodszy). Im bardziej jesteśmy aktywni fizycznie, tym mniej starzeje się nasz organizm - podkreśla prof. Larry Tucker z Brigham Young University.

Telomery to ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed "przycinaniem" chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki. Telomer skraca się przy każdym podziale komórki. Każde przycięcie zwiększa zaś ryzyko nowotworzenia.

Amerykanin odkrył, że w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia i umiarkowanie aktywnych, duża aktywność fizyczna przekłada się w długości telomerów na wiek młodszy o, odpowiednio, 9 i 7 lat. Za bardzo aktywnych uznawano mężczyzn biegających po 40 min 5 dni w tygodniu i kobiety biegające po pół godziny również 5 dni w tygodniu.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą różnicę w zakresie spowolnienia biologicznego starzenia, wydaje się, że odrobina ćwiczeń nie wystarczy. Potrzeba regularnych, intensywnych treningów.

Tucker analizował dane 5823 dorosłych, którzy brali udział w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES 1999-2002).

Autor publikacji z pisma Preventive Medicine wyliczył, że każdy rok wieku chronologicznego to telomer krótszy o 15,6 pary zasad. Okazało się, że najkrótsze telomery występowały u ludzi prowadzących siedzący tryb życia: na ich końcach znajdowało się 140 par zasad mniej niż w telomerach osób bardzo aktywnych. Na kolejnych miejscach znaleźli się, jak można było przewidzieć, ludzie ćwiczący niewiele i umiarkowanie; w ich przypadku telomery były krótsze o, odpowiednio, 137 i 111 par zasad. Co ciekawe, nie znaleziono różnicy długości telomerów między ludźmi z niewielką bądź umiarkowaną aktywnością fizyczną i osobami prowadzącymi siedzący tryb życia.

Choć nie wiadomo, jaki dokładnie mechanizm stoi za ochronnym wpływem ruchu na telomery, Tucker przypomina, że wcześniejsze badania pokazały, że długość telomerów jest ściśle uzależniona od stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, a ćwiczenia zmniejszają i jedno, i drugie.

Wiemy, że regularna aktywność fizyczna ogranicza śmiertelność i wydłuża życie, teraz dowiedzieliśmy się o dodatkowej korzyści w postaci zachowania telomerów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

Bo ja wiem? Zdobywanie K2 (zwłaszcza zimą – ukłon w stronę polskiej ekipy; powodzenia!) jakoś nie przekonuje mnie w kwestii zdrowia. Ma chyba najgorszą statystykę śmiertelności jeśli o jakąkolwiek działalność człowieka chodzi. Pomijam oczywiście prokreację, bo tu śmiertelność wynosi niezmiennie 100%. ;)


53558fcd7122bb932f1cd03a96f4a6e9.jpg


Ed. Zacytuję Thikim, tylko dla Ciebie, Mistrza Bułhakowa:

 

Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.


Powiedział to, oczywiście, Wielki Woland. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...