Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Teleskop Webba przeszedł pomyślnie ostateczne testy w Goddard

Rekomendowane odpowiedzi

NASA zakończyła prowadzone w Goddard Space Flight Center (Maryland) testy Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba (JWST). Urządzenie zostało przygotowane do przewiezienia na kolejne testy do Johnson Space Center (Teksas).

Ostatnie lustra tego największego w historii teleskopu kosmicznego trafiły do Goddard w 2014 roku. Po ponad 20 latach prac budowa teleskopu została zakończona w listopadzie roku 2016. Od tamtego czasu urządzenie przechodziło całą serię testów. Niedawno zakończono ostatni z nich – pomiar krzywizny lustra. Miał on pokazać, czy w czasie poprzednich testów symulujących warunki panujące podczas startu rakiety i podróży przez przestrzeń kosmiczną, nie doszło do odkształcenia lustra. Podczas tych ostatnich badań inżynierowie dokładnie mierzyli wzorce interferencji światła laserowego odbijanego od lustra i porównywali je z identycznymi pomiarami wykonanymi bezpośrednio po złożeniu teleskopu, a przed rozpoczęciem testów. Badania wykazały, że testy nie wpłynęły negatywnie na lustro.

Po przybyciu do Teksasu teleskop zostanie poddany ostatecznemu testowi. Cała jego optyka zostanie umieszczona w olbrzymiej Komorze A, gdzie zostanie schłodzona do temperatury -262 stopni Celsjusza. Po tym teście urządzenie trafi do Kalifornii do Northrop Grumman Aerospace Systems. Tam JWST przejdzie ostateczne testy i zostanie złożony. Z Kalifornii zostanie przewieziony do Gujany Francuskiej i w przyszłym roku zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba zostanie umieszczony w Punkcie Lagrange'a 2, czyli – z punktu widzenia Słońca – bezpośrednio za Ziemią. Ma on być następcą Teleskopu Hubble'a. Jego lustro ma 7-krotnie większa powierzchnię niż lustro Hubble'a, JWST jest też w stanie zarejestrować światło podczerwone. Pozwoli mu to zajrzeć znacznie głębiej w przestrzeń kosmiczną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...