Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyższy testosteron hamuje świadome myślenie

Rekomendowane odpowiedzi

Testosteron powoduje, że mężczyźni są mniej skłonni kwestionować swoje impulsywne decyzje.

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii, ZRT Laboratory i Western University testowali hipotezę, że podwyższony poziom testosteronu nasila u mężczyzn tendencję, by polegać na intuicyjnej ocenie i ograniczać świadome myślenie.

Podczas eksperymentów okazało się, że w porównaniu do grupy z placebo, mężczyźni, którym podano testosteron, wypadali gorzej w teście świadomego myślenia.

Zauważyliśmy, że grupa testosteronowa była bardziej skłonna do podejmowania pochopnych decyzji w łamigłówkach, w których pierwsze domysły są zazwyczaj złe - opowiada prof. Colin Camerer. Testosteron albo hamuje proces sprawdzania toku myślenia, albo nasila intuicyjne przekonanie pt. "z pewnością mam rację".

Dwustu czterdziestu trzech ochotników rozlosowano do grup, z których jedna dostawała dawkę testosteronu w żelu, a druga placebo. Później wszyscy brali udział w teście świadomego myślenia. By zmierzyć poziom zaangażowania, motywację i podstawowe zdolności matematyczne, badani rozwiązywali też zadania matematyczne.

W teście świadomego myślenia padały pytania w rodzaju: Kij i piłka kosztują razem 1,10 dol. Za kij trzeba zapłacić dolara więcej niż za piłkę. Ile kosztuje piłka? Większości ludzi w pierwszym momencie przychodzi do głowy odpowiedź "10 centów", ale to nieprawda, w bo w takim przypadku za kij trzeba by zapłacić tylko 90 centów więcej. Prawidłowa odpowiedź jest taka, że piłka kosztuje 5 centów, a kij 1,05 dol.

Ochotnicy mogli się zastanawiać nad odpowiedzią bez ograniczeń czasowych, oprócz tego za każdą poprawną odpowiedź dostawali dolara, a gdy wszystkie odpowiedzi były dobre, nagradzano ich 2-dolarową premią.

Autorzy publikacji z pisma Psychological Science zauważyli, że przedstawiciele grupy testosteronowej wypadali znacząco gorzej od ludzi na placebo: podawali średnio 20% poprawnych odpowiedzi mniej. Poza tym grupa testosteronowa podawała błędne odpowiedzi szybciej, a poprawne wolniej niż grupa kontrolna. Tego samego zjawiska nie obserwowano w wynikach podstawowych zdolności matematycznych [...].

Wg Amerykanów, zaobserwowany fenomen można powiązać z wpływem testosteronu na wzrost pewności siebie. Generalnie uważa się, że testosteron zwiększa dążenie mężczyzn do wyższej pozycji społecznej, zaś ostatnie badania pokazały, że pewność siebie podwyższa status. Sądzimy, że chodzi o wzmocnienie pewności siebie. Jeśli jesteś bardziej pewny siebie, czujesz, że masz rację i nie masz na tyle wątpliwości, by skorygować błędy - wyjaśnia Camerer.

Psycholodzy dodają, że uzyskane wyniki rodzą pytania odnośnie do potencjalnych negatywnych skutków testosteronowej terapii zastępczej, która ma zapobiegać spadkowi libido u mężczyzn w średnim wieku. Czy gdy mężczyzna chce testosteronu, by zwiększyć popęd, musi się liczyć z jakimiś innymi skutkami? Czy ci mężczyźni stają się zbyt uparci mentalnie i sądzą, że coś wiedzą, a w rzeczywistości nie mają racji?


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

mężczyźni, którym podano testosteron, wypadali gorzej w teście świadomego myślenia.
 

Ha, ha, to wyjaśnia, skąd się wzięło francuskie (bodajże) przysłowie "Bóg myśli jak kobieta" ;) My, faceci, jesteśmy bardziej przystosowani do szybkiego działania w warunkach np. walki, ale to nie jest dobre na każdą sytuację;) Przypominają się zalecenia filmowych mistrzów sztuk walki, żeby "opróżnić umysł" https://www.youtube.com/watch?v=8aH7QUXfwZ0

 

 

 

uważa się, że testosteron zwiększa dążenie mężczyzn do wyższej pozycji społecznej
 

Hm, a może jednak chodzi też/bardziej o przystosowanie do walki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ostatnie badania pokazały, że pewność siebie podwyższa status

I po co tak kombinować z wyjaśnieniami?

Nieraz biorę udział w różnego rodzaju spotkaniach. Nic odkrywczego nie napiszę jeśli napiszę :D że o wyniku decyduje pewność siebie a nie wiedza. Wiedza oczywiście daje część pewności siebie. Ale nie całość. Część pewności siebie to kwestia charakteru oraz testosteronu :D

Biurokraci starają się stworzyć świat w którym każde działanie wynika z procedur i jest "racjonalne". Tak można działać gdy się powtarza to samo działanie wiele razy.

Jeśli jednak napotykamy coś nowego i/lub brakuje nam danych wejściowych to nie jesteśmy w stanie podjąć racjonalnej decyzji. Wtedy biurokrata staje w miejscu nie mając pewności jakie podjąć działania, a testorenowiec :D działa - bo ma zawsze pewność.

Z biegiem czasu następuje podział. Jedni wybierają znajome, inni nieznane - w zależności od własnych preferencji biurokratycznych czy testosteronowych. I tak testosteron wpływa na status.

 

 

Czy gdy mężczyzna chce testosteronu, by zwiększyć popęd, musi się liczyć z jakimiś innymi skutkami?

Tak - ze wzrostem statusu :D

Cała masa zwierząt żyje sprawnie bez myślenia :) i będą żyły jeszcze długo po tym jak ostatni człowiek zgasi światło :D Nie stawiajmy myślenia aż tak na piedestale. Bezmyśloność też jest taktyką.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne wątpliwości. Ciało jest bardzo wrażliwe na poziom testosteronu. Podawali go sztucznie i pewnie u wielu został przerobiony w znacznej mierze do dihydrotestosteronu (DHT) który powoduje łysienie, agresję i problemy z prostatą. U niektórych pewnie poszło dalej i uległ aromatyzacji do estrogenów (na dłuższą metę wzrost piersi, depresja i szereg innych problemów).

Czyli powinni testosteron podawać co najmniej z cynkiem, który tą konwersję ogranicza.

 

Po tym eksperymencie powinien być wyłącznie inny wniosek::

 

"sztucznie podany testosteron powoduje że mężczyźni są mniej skłonni kwestionować swoje impulsywne decyzje."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...