Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Parytety nie pomagają kobietom w nauce

Recommended Posts

Obecność kobiet w komitecie naukowym decydującym o nominacjach profesorskich może spowodować zmniejszenie szans kobiet na uzyskanie takich nominacji. Naukowcy z fińskiego Aalto University stwierdzili, że dołączenie przedstawicielek płci pięknej do komitetów powoduje, że obecni tam panowie zaczynają mniej faworyzować kobiety, a same panie obecne w komitetach, również nie faworyzują swoich koleżanek.

Finowie przeanalizowali dane dotyczące 100 000 podań o nominacje profesorskie, które były rozpatrywane we Włoszech i Hiszpanii przez 8000 członków komitetów naukowych. Okazało się, że większa liczba kobiet w komitetach naukowych nie powoduje zwiększenia liczby kobiet otrzymujących nominacje. W wielu przypadkach okazało się, że im więcej kobiet w ciałach decyzyjnych, tym mniejsze szanse, że kobieta otrzyma nominację.

Analiza indywidualnych formularzy do głosowania sugeruje, że gdy tylko wśród rozpatrujących podanie znajduje się kobieta, to mężczyźni znacznie mniej łaskawym okiem patrzą na kobiece kandydatki. Kobiety zaś nieco przychylniej patrzą na podania przedstawicielek płci pięknej, ale różnica jest minimalna, nieistotna statystycznie.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być efekt licencyjny. W komitetach składających się z samych mężczyzn panowie mogą czuć zobowiązanie moralne, by nie być seksistami i by przełamywać stereotypy wyrażając lepszą opinię o kandydujących kobietach. Gdy zaś w komitecie znajdują się kobiety, mężczyźni mogą wyrażać bardziej szczerą opinię o kandydatkach – uważa profesor Manuel Bagues z Aalto University. Co więcej, obecność kobiet w komitecie może wzmacniać identyfikację mężczyzn i osłabiać ich poparcie dla kobiecych kandydatur – dodaje doktor Natalia Zinovyeva.

Wiele krajów wprowadziło parytet w komitetach naukowych, określając minimalny odsetek kobiet, jaki ma w nich zasiadać. Jeśli nawet w pewnych przypadkach wprowadzenie parytetu może być pożądane, to w zwiększenie reprezentacji kobiet w komitetach naukowych nie zwiększa liczby kobiet promowanych na wyższe stanowiska naukowe. Co więcej, parytety mogą działać na szkodę starszych kobiet-naukowców, które muszą spędzać w nich nieproporcjonalnie dużo czasu, oraz, w niektórych przypadkach, na szkodę młodszych pań, którym komitet może zablokować karierę naukową – mówi Bagues.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wina mężczyzn.
Proponuję parytety od razu na nominację. 90 % miejsc dla kobiet :)

I proponuję przyznać kobietom prawo do udziału w sportowych zawodów bez podziału na kategorie mężczyzn i kobiet :)

Zamiast boksu kobiet i mężczyzn wprowadzić po prostu boks ludzi :) ale z parytetem :D Czyli takie podwójne podium :D

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

"obecni tam panowie zaczynają mniej faworyzować kobiety, a same panie obecne w komitetach, również nie faworyzują swoich koleżanek." - to chyba dobrze? przynajmniej tam, gdzie zdrowy rozsadek bierze jeszcze gore nad ideologia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda. Na polskich uczelniach kobieta z profesurą to przeważnie maskotka instytutu wprowadzająca zdrowy pierwiastek żeński. Jeśli miałoby się to skończyć to źle się to odbije na atmosferze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

Nie tylko na uczelniach :)

 

W rządach również? Myślę, że masz rację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...